Semerkant (Özbekistan) yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin bazı uygulama ve kurutma yöntemlerinin kuru üzüm kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of some application and drying methods of grape varieties grown in Samarkand (Uzbekistan) region on raisin quality
  1. Tez No: 772049
  2. Yazar: HÜSEYİN BARİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, farklı bandırma solüsyonlarının Semerkant (Özbekistan) yöresinde kurutmalık olarak değerlendirilen Ak Kişmiş ve Kara Kişmiş üzüm çeşitlerinin kuruma performansları ve kuru üzüm kaliteleri üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada değişik oranlardaki (%1 ve 2) fındık yağı, susam yağı ve zeytinyağı ile %5 oranındaki potasyum karbonat (K2CO3) ve sodyum bikarbonatın (NaHCO3) karışımlarından elde edilen bandırma solüsyonları kullanılmıştır. Farklı solüsyonlara bandırılan üzümler, beton sergi yerinde güneşte kurutulmuştur. Bandırılmış üzümlerin natürel (kontrol) üzümlere göre, Ak Kişmiş çeşidinde 8-12 gün, Kara Kişmiş çeşidinde ise 10-14 gün daha erken kurudukları belirlenmiştir. Kuru üzümlerde belirlenen kuruma randımanı Ak Kişmiş çeşidinde %23.65-25.56, Kara Kişmiş çeşidinde %24.45-26.62 arasında, tane renk parametrelerinden L* değeri Ak Kişmiş çeşidinde 31.03-59.42, Kara Kişmiş çeşidinde 27.82-35.91 arasında, değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ak Kişmiş ve Kara kişmiş çeşitlerinde '%5 K2CO3 + %1 Susam yağı' solüsyonu duyusal analizler sonucu en yüksek puanları almaları ve incelenen diğer bazı özellikler dikkate alındığında kurutma öncesinde kullanılabilecek uygun bandırma solüsyonu olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different dipping solutions on the drying performances and raisin qualities of Ak Kişmiş and Kara Kişmiş grape cultivars, which are evaluated as drying in Semerkant (Uzbekistan) province. In the study, dipping solutions obtained from the mixtures with hazelnut oil, sesame oil and olive oil in different concentrations (1-2%) of potassium carbonate (K2CO3) and sodium bicarbonate (NaHCO3) at 5% concentration were used. It is aimed that dipped grapes dry 8-12 days earlier in Ak Kişmiş variety and 10-14 days earlier in Kara Kişmiş variety compared to natural (control) grapes. The registered drying efficiency of raisins was between 23.65-25.56% in Ak Kişmiş variety, between 24.45-26.62% in Kara Kişmiş variety, L* value among the single color parameters was between 31.03-59.42 in Ak Kişmiş variety and 27.82-35.91 in Kara Kişmiş variety. It has been concluded that Ak Kişmiş and Kara kişmiş varieties are '5% K2CO3 + 1% Sesame oil' seller, getting the highest scores as a result of sensory analysis and taking into account some other examined characteristics, it is suitable for consumption before the previous drying.