COVID-19 pandemisi süresince acil uzaktan öğrenme: Kapsam derlemesi
Emergency remote learning during the COVID-19 pandemic: Scoping review
  1. Tez No: 772053
  2. Yazar: ANIL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
2019 yılı sonlarında Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde pek çok ülkeye yayılarak küresel bir salgın halini alan COVID-19 hastalığı toplumsal düzeyde çok sayıda alanda etkisini göstermiştir. Salgın hastalıktan yoğun bir şekilde eğitim ve öğretim alanı da etkilenmiştir. Hastalığın pandemiye dönüşmesiyle birlikte hastalığın yayılımının azaltılması için sosyal mesafe prensipleriyle birlikte çok sayıda ülke okullarda yüz yüze eğitim faaliyetlerine ara vererek eğitim ve öğretim faaliyetlerini çevrimiçi ortamlara taşımıştır. Bu tez kapsamında, salgın hastalık gölgesinde geçen dönemde eğitim faaliyetlerinin zorunlu olarak çevrimiçi ortama taşınması süreci ile ilgili araştırmalar kapsam derlemesi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmada, 2019 ve 2021 yılları arasında Scopus, ScienceDirect, Education Source, ERIC, Springer, Ulakbim, Web of Science veri tabanlarında acil uzaktan öğrenme kapsamında yayınlanmış olan makalelerin PRISMA akış diyagramına uygun olarak sınıflandırılmasının ardından tez çalışmasına uygun olan 328 makaleye yer verilmiştir. Bu tez çalışmasında, makaleler incelenerek COVID-19 salgını süresince acil uzaktan öğrenmeye yönelik bulgular elde edilmiştir. İncelenen araştırma makalelerine göre yapılan araştırmalarda, öğrencilerin sürece yönelik görüşlerinde uzaktan eğitimin çok bilinen faydalarına yönelik olumlu bulgular %51,99 oranında görülürken, uzaktan eğitimin çok bilinen zayıflıklarına yönelik olumsuz bulgular %48,01 oranında görülmüştür. Araştırmanın diğer bulgularında da öğrencilerin; akademik başarılarına yönelik olumlu bulgular %66,67, olumsuz bulgular %33,33, fiziksel ve psikolojik sağlık değerlendirmelerine yönelik olumlu bulgular %6,82, olumsuz bulgular %93,18, teknik altyapı değerlendirmelerine yönelik olumlu bulgular %5,38, olumsuz bulgular %94,62 olarak görülmektedir. Eğitimcilerde ise, öğretme deneyimine yönelik olumlu bulgular %43,20, olumsuz bulgular %56,80, öğrencilerle iletişim kanalına yönelik olumlu bulgular %64,29, olumsuz bulgular %35,71, canlı ders altyapı yönelik olumlu bulgular %37,5, olumsuz bulgular %62,5, çevrimiçi öğrenme platformlarının kullanımına yönelik olumlu bulgular %60, olumsuz bulgular %40, teknik altyapı imkanlarına yönelik olumlu bulgular %12,31, olumsuz bulgular %87,69 ve mesleki yeterlilik ve pedagojik algıya yönelik olumlu bulgular %33,90, olumsuz bulgular %66,10 olarak görülmektedir. Kapsam derlemesinin sonucunda ulaşılan bulgular bu alanda yapılacak çalışmalar için bir zemin oluşturarak yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 disease, which emerged in China at the end of 2019 and spread to many countries in a short time, became a global epidemic and has shown its effect in many areas at the social life. The area of education and training has also been heavily affected by the epidemic. Along with the social distance principles to reduce the spread of the disease, with the disease turning into a pandemic, many countries have suspended face-to-face education activities in schools and moved their educational activities to online environments. Within the scope of this thesis, the researches related with compulsory transfer of educational activities to the online environment in the period under the shadow of the epidemic were examined using scoping review method. In our research, 328 articles eligible for the thesis study were included after the articles published within the scope of emergency distance learning in Scopus, ScienceDirect, Education Source, ERIC, Springer, Ulakbim, Web of Science databases between 2019 and 2021 were classified in accordance with the PRISMA flow diagram. In this thesis, the articles were examined and findings for emergency distance learning during the COVID-19 epidemic were obtained. According to the research articles examined, positive findings about the well-known benefits of distance education were seen at the rate of %51,99, while negative findings about the well-known weaknesses of distance education were seen at the rate of %48,01 in the students' views. In other findings of the study, according to students; Positive findings about academic achievements %66,67, negative findings %33,33, positive findings about physical and psychological health evaluations %6,82, negative findings %93,18, positive findings about technical infrastructure evaluations %5,38, negative findings %94,62. The findings obtained as a result of the scoping review may be a guide by creating a basis for the studies to be done in this field.