Yükseköğretimden işgücü piyasasına geçiş: COVID-19 sürecinde beklentiler ve gerçekler
From higher education to the labor market: Expectations and realities during the COVID-19 period
- Tez No: 963543
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ADEM HATIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Covid-19 pandemisi sürecinde küresel düzeyde uygulamaya konulan acil uzaktan eğitim (ERT) uygulamaları, geleneksel yükseköğretim sistemlerini derinden etkileyerek beşeri sermaye gelişimi ve istihdam süreçlerinde yeni yapısal dönüşümlere neden olmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, pandemi döneminde uzaktan eğitim deneyimi yaşamış yükseköğretim öğrencileri ve mezunlarının işgücüne katılım süreçlerinin nasıl etkilendiğini ampirik olarak incelemektir. Çalışmanın odak noktası, pandemi sürecinde öğrencilerin yükseköğretimden işgücü piyasalarına geçişte yaşadıkları deneyimlerin analiz edilmesidir; bu yönüyle gelecekte geliştirilecek ekonomi ve eğitim politikalarına yönelik ampirik bulgular üretmesi beklenmektedir. Araştırma Süleyman Demirel Üniversitesi'nde 2019-2023 döneminde öğrenim gören ve mezun olan toplam 1.744 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada keşfedici sıralı karma yöntem deseni benimsenmiştir. Odak grup görüşmeleri çerçevesinde nitel veriler toplanmış, ardından bu bulgulardan hareketle geliştirilen anket formu ile nicel analiz gerçekleştirilmiştir. Örneklem, İktisadi ve İdari Bilimler, İletişim ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinden okuyan öğrenciler ve mezunlar olmak üzere iki ana gruptan oluşmaktadır. Veri analizi sürecinde betimsel istatistikler, fark analizleri, keşfedici faktör analizi ve korelasyon analizinin yanısıra Multinomial Logit Model gibi ileri düzey istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Araştırmanın başlıca bulguları, uzaktan eğitim faktörleri arasında pozitif yönlü güçlü korelasyonlar olduğunu ortaya koymaktadır.“Öğrenme Motivasyonu ve Kişisel Sorumluluk”faktörü hem okuyan öğrenciler hem de mezunlar için istihdam değişkenleri üzerinde en güçlü pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin bu süreçteki istihdam beklentilerindeki karamsar yaklaşımlarının mezunların deneyimleriyle tam olarak örtüşmediği tespit edilmiştir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin mesleki gelişim konusunda diğer fakültelere göre daha olumlu beklentilere sahip oldukları araştırmanın önemli bulguları arasındadır. Çalışma bulgularının, yükseköğretim politikalarının Covid-19 vb. kriz dönemlerinde nasıl yönlendirilmesi gerektiğine dair stratejik rehber niteliği taşıması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Emergency remote teaching (ERT) practices implemented globally during the COVID-19 pandemic have profoundly affected traditional higher education systems, leading to new structural transformations in human capital development and employment processes. In this context, the primary objective of this study is to empirically examine how the labor market participation processes of higher education students and graduates who experienced remote education during the pandemic have been affected. The focus of the study is to analyze the experiences of students transitioning from higher education to the labor market during the pandemic; in this regard, it is expected to produce empirical findings for future economic and educational policies. The research was conducted with a total of 1,744 participants who studied and graduated from Süleyman Demirel University between 2019 and 2023. An exploratory sequential mixed-methods design was adopted in the study. Qualitative data were collected through focus group interviews, and quantitative analysis was then conducted using a questionnaire developed based on these findings. The sample consists of two main groups: students and graduates from the Faculties of Economics and Administrative Sciences, Communication, and Engineering. In the data analysis process, advanced statistical techniques such as descriptive statistics, difference analyses, exploratory factor analysis, correlation analysis, and the Multinomial Logit Model were applied. The main findings of the study reveal strong positive correlations among distance education factors. The“Learning Motivation and Personal Responsibility”factor was found to have the strongest positive effect on employment variables for both current students and graduates. It was determined that students' pessimistic approach to employment expectations during this process did not fully align with graduates' experiences. One of the important findings of the study is that students in the Faculty of Economics and Administrative Sciences have more positive expectations regarding professional development than students in other faculties. The findings of the study are expected to serve as strategic guidance on how higher education policies should be directed during crises such as Covid-19.