Ortaöğretim görsel sanatlar dersinde dijital çizim programları kullanımının öğrencilerin çevresel tutum ve yaratıcılıklarına etkisi
The effect of using digital drawing programs in secondary education visual arts class on students' environmental attitudes and creativity
- Tez No: 772057
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma görsel sanatlar dersini alan ortaöğretim 10. Sınıf öğrencilerinin temel tasarım ilke ve elemanları ünitesindeki uygulamalarını dijital çizim programları (SketchBook, 3D modelleme vs.) kullanarak gerçekleştirmelerinin çevresel algı ve yaratıcılıklarına olan etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amaçlı örneklem kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak öğrencilerin görüşlerini derinlemesine araştırabilme imkânı sağlanmıştır. Araştırmada çalışma grubunu, Menemen ilçesine bağlı Halide Gencer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 2021-2022 bahar yarıyılında, 10. Sınıfta öğrenim gören ve görsel sanatlar dersini alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, analizleri yapılmıştır. Lise düzeyi görsel sanatlar dersi alan bir grup öğrenci üzerinde yapılan araştırmada öğrencilere uygulama yapabilecekleri basit düzeyde dijital çizim programları kullandırılmış, bu sayede öğrenmiş oldukları temel tasarım bilgilerini uygulamaları sağlanmıştır. Bu araştırma sonucu elde edilen bulgular ışığında; öğrencilerin hızlı ve aşırı tüketim sonucu neler kaybettikleri üzerine düşünmeleri sağlanmış, farkındalıkları artmıştır. Öğrenciler üzerinde uygulanan görüşme formu ve gözlemlerimiz göstermiştir ki; sadece anlatım değil kullanılan dijital aplikasyonlar sayesinde öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerinde artış sağlanmış, görsel sanatlar dersine olan alaka ve istekleri de artarak çevrelerine daha duyarlı hale gelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effect of the implementation of the basic design principles and elements of the secondary school 10th grade students taking the visual arts course using digital drawing programs (SketchBook, 3D modeling, etc.) on their environmental perception and creativity. Purposive sampling was used in this study. By using the qualitative research method, the students were given the opportunity to investigate their views in depth. The study group in the research consists of students studying in the 10th grade and taking the Visual Arts course in the spring semester of 2021-2022 at Halide Gencer Vocational and Technical Anatolian High School in the district of Menemen. In the research, a semi-structured interview form consisting of 12 questions was used and analyzed. In the research conducted on a group of students who took high school visual arts courses, students were provided with simple digital drawing programs that they could practice, thus enabling them to apply the basic design knowledge they had learned. In the light of the findings obtained as a result of this research; students were made to think about what they lost as a result of rapid and excessive consumption, and their awareness increased. The interview form applied to the students and our observations showed that; Thanks to the digital applications used, not only the narration, the students' creative thinking skills have increased, their interest and desire for the visual arts lesson has increased and they have become more sensitive to their environment.