ELT student teachers' academic discourse socialization and identity development in online practicum
İngilizce öğretmen adaylarının çevrimiçi öğretmenlik uygulamasında akademik söylem sosyalleşmesi ve kimlik gelişimi
  1. Tez No: 772120
  2. Yazar: BETÜL KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce öğretmenliği son sınıf öğretmen adaylarının çevrimiçi öğretim uygulaması sırasında akademik söylem uygulamalarını ortaya çıkarmaktır. Akademik, kültürel ve sosyal uygulamaları keşfetmek için nitel araştırma tasarımı benimsenmiştir. Veri toplama için ders planları, sınıf gözlemleri, ders anlatımı sonrası tartışmalar, yansıtma kağıtları ve görüşmeler kullanılmıştır. Araştırmada dördüncü sınıfta okuyan sekiz öğretmen adayı yer almıştır; iki gruba ayrıldılar ve öğretmenlik uygulamalarını iki farklı okulda yaptılar. Her öğretmen adayı ders planlarını hazırladı, Google Drive'a yükledi, ders planlarıyla ilgili akranlarından ve üniversite danışmanından yorum olarak geri bildirim aldı. Her öğretmen adayının öğretmenlik uygulamasından sonra, geri bildirim oturumları düzenlendi. Bulgular, son sınıf öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması sayesinde metodoloji ve teknoloji ile sosyalleştiğini göstermektedir. Diğer bir bulgu ise uygulama öğretmeninin metodolojik bilgi düzeyinin son sınıf öğretmen adayları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna işaret etmektedir. Son olarak çalışma, uygulama topluluklarının öğretmen adaylarının öğretmen kimliklerini geliştirmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this current study is to find out the academic discourse practices of the senior student teachers of an English language teaching program in online teaching practice. To explore the academic, cultural, and social practices, a multiple case study design was adopted. Lesson plans, class observations, post-teaching feedback discussions, self-reflection papers, and interviews were used for the data collection. Eight senior student teachers took part in the study; they were divided into two groups and had their teaching practices in two different schools. Each student teacher prepared lesson plans, uploaded them to Google Drive, and got feedback on their lesson plans from their peers and university supervisor as a comment. Then, they replied to the comments. After each student teacher's teaching practice, post-teaching feedback sessions were held with the groups. The findings show that senior student teachers are socialized into methodology and technology thanks to the teaching practice. Another finding indicates that the methodological knowledge level of a mentor teacher has a positive impact on senior student teachers. Finally, the study shows that communities of practice helped student teachers develop their teacher identity.