Analysis of Ankara Police High School 9th grade students' English speaking levels according to speaking criteria of the common European language framework of reference for languages
Avrupa diller için ortak başvuru çerçevesi konuşma kriterlerine göre Ankara Polis Koleji 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin analizi
  1. Tez No: 298452
  2. Yazar: BAYKAL TIRAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çerçevesi (Common European Framework of Reference for Langugage-CEFR) kriterlerine göre Ankara Polis Koleji 2009-2010 eğitim-öğretim yılı 9. sınıf öğrencilerinin konuşma becerilerinin analizidir. CEFR tüm Avrupa'da en etkili ve en çok kabul edilen dil değerlendirme sistemi olarak kabul edildiği için, CEFR bu çalışmada değerlendirme kriteri olarak seçilmiştir.Konuşma analizi için, Ankara Polis Koleji'nde 2009-2010 öğretim yılında dokuzuncu sınıfta okuyan 225 öğrenci ile söz konusu okulda aynı yılda İngilizce derslerine giren 12 İngilizce öğretmenine iki anket uygulanmıştır. Bu anketlere ilaveten 60 öğrenciden oluşan bir test grubuna konuşma testi uygulanmıştır. Uygulamadan elde edilen sonuçlar istatistiklerle değerlendirilmiştir. Araştırmada, Ankara Polis Koleji 9. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerilerinin Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çerçevesi konuşma kriterlerine göre değerlendirilmesinde öğrenci ve öğretmenlerin görüşlerinin aşağıdaki gibi olduğu saptanmıştır:?A1 Karşılıklı Konuşma : Öğrenciler: =4,27; Öğretmenler: =4,50?A1 Sözlü Anlatım : Öğrenciler: =3,99; Öğretmenler: =4,75?A2 Karşılıklı Konuşma : Öğrenciler: =3,58; Öğretmenler: =3,98?A2 Sözlü Anlatım : Öğrenciler: =3,85; Öğretmenler: =4,18?B1 Karşılıklı Konuşma : Öğrenciler: =3,31; Öğretmenler: =3,69?B1 Sözlü Anlatım : Öğrenciler: =3,16; Öğretmenler: =3,24
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the speaking level of Ankara Police High School 9th grade students? in the academic year 2009-2010 according to speaking criteria of the Common European Language Framework of Reference for Languages (CEFR). The reason for choosing CEFR for evaluation criteria is that CEFR is considered to be the most effective and the most accepted language assessment system in the whole of Europe.For the speaking analysis, two questionnaires were administered to 225 9th grade students and to 12 ELT teachers who taught English in the academic year 2009-2010 in the 9th grades at Ankara Police High School. Besides these questionnaires, a discourse completion test was administered to a sample group of 60 students. The results obtained after the implementation have been assessed statistically. The findings in the research indicate that the opinions of the students and of the teachers in assessing Ankara Police High School 9th grade students? speaking levels according to Common European Language Framework of Reference For Languages speaking criteria is as follows:?A1 Spoken Interaction: Students: =4,27; Teachers: =4,50?A1 Spoken Production: Students: =3,99; Teachers: =4,75?A2 Spoken Interaction: Students: =3,58; Teachers: =3,98?A2 Spoken Production: Students: =3,85; Teachers: =4,18?B1 Spoken Interaction: Students: =3,31; Teachers: =3,69?B1 Spoken Production: Students: =3,16; Teachers: =3,24