Comparative study of Turkish Earthquake Code 2007 and Turkish Building Earthquake Code 2018
Türkiye Deprem Yönetmeliği 2007 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 karşılaştırılması
- Tez No: 772161
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, üç farklı kat konfigürasyonuna (üç katlı, altı katlı, on iki katlı) sahip arketip betonarme bina için TDY 2007 ve TBDY 2018'in tam analiz ve tasarım prosedürünü karşılaştırıyor ve yapılar Türkiye'de üç lokasyonda (İstanbul, Ankara, Adana) analiz edilip ve tasarlanıyor. Çalışma, sismik yük hesabı, sonlu eleman modeli hazırlama ve betonarme eleman tasarımı ile ilgili olarak belirtilen kodlarda tanımlanan yaklaşımlar arasındaki farklılıklara odaklanmaktadır. Sonuçlar özetlenip ve kodlar arası farklılıklara neden olan değişiklikler için gerekli çıkarımlar yapılmıştır. Yeni deprem yönetmeliğinde yapılan bazı güncellemelerin etkisi, yapı yükseklikleri ve konumları arasında farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis compares the complete analysis and design procedure of TEC 2007 and TBEC 2018 for an archetype reinforced concrete building with three different story configurations (three-story, six-story, twelve-story), and the structures are analyzed and designed at three locations in Türkiye (Istanbul, Ankara, Adana). The study focuses on the differences between the defined approaches in the mentioned codes regarding seismic load calculation, finite element model preparation, and reinforced concrete member design. The results are summarized, and necessary conclusions are derived for the changes that cause the differences between the codes. The effect of updates made to the new seismic code shows variation between the structure heights and locations.