Neuromodulatory effect of bilateral rhythmic tactile stimulation on recognition memory
İki taraflı ritmik dokunsal uyaranların tanıma belleği üzerindeki nöromodüler etkisi
- Tez No: 772162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ESAT ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Neurology, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda, belirli aralıklarla yatay göz sekme hareketi yapıldıktan sonra kişilerin bellek performansındaki artma fenomeni pek çok bilişsel araştırmacının ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu fenomen Göz Sekmesine bağlı geri getirme geliştirmesi (SIRE) olarak adlandırmaktadır. SIRE etkisinin ardındaki mekanizma kesin olarak bilinmemekle birlikte, interhemisferik etkileşim hipotezi ve yukarıdan aşağıya dikkat hipotezi olmak üzere iki olası açıklama vardır. Bu tezin temel amacı, sözü geçen iki hipoteze dayalı olarak, iki taraflı dokunsal uyarılmanın yüz tanıma belleği görevi üzerindeki nöromodülatör etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda yirmi bir üniversite öğrencisine tanıma belleği görevleri uygulanmış ve denekler tanıma belleği görevlerini gerçekleştirirken EEG verileri kaydedilmiştir. Davranışsal analizler, deneklerin iki taraflı dokunsal uyaran ile etkileşim halinde olduklarında daha muhafazakâr tepki yanlılıklarına sahip olmalarıyla sonuçlanırken, EEG sonuçları, N100 ERP bileşeninin iki taraflı dokunsal uyaran tarafından modüle edildiğini gösterdi. Ayrıca, EEG koherans analizinde, iki taraflı dokunsal uyaranın frontal bölgelerde delta frekans bandında interhemisferik koheransını arttırdığına ve parietal bölgelerde ise gama frekans bandında azalttığına dair birtakım bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over two decades, Saccade Induced Retrieval Enhancement (SIRE), referring to memory performance enhancement with alternating left-right horizontal eye movements, gained a lot of popularity among cognitive science researchers. A similar effect can optionally be realized by bilateral tactile stimulation (BLS). Although the mechanism behind the SIRE effect hasn't been conclusively revealed yet, there have been two alternative explanations: the interhemispheric interaction hypothesis and the top- down attentional hypothesis. Main purpose of this thesis is to investigate the neuromodulatory effects of bilateral tactile stimulation on face recognition memory tasks based on these hypotheses. EEG data were acquired while twenty-one university students performed a recognition memory task. Behavioral analyses revealed that subjects under BLS yield more conservative response biases. EEG results showed that the N100 ERP component is modulated by BLS. Moreover, through EEG coherence analysis, there is some indication that BLS induces an increase in interhemispheric connectivity within the delta frequency band in the frontal regions and a decrease within the gamma band in the parietal regions.