Özel gereksinimi olan kardeşe sahip okul öncesi dönemdeki çocukların kardeş ilişkileri ve sosyal uyum becerileri
Comparison of the sibling relationships and social adaptation skills of children with special needs sibling
  1. Tez No: 772167
  2. Yazar: SELİN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma özel gereksinimi olan kardeşe sahip, 3-6 yaş (36-72 ay) aralığında bulunan olağan gelişimi olan çocukların kardeş ilişkileri ve sosyal gelişimlerini değerlendirmek ve kardeş ilişkilerinde etkili olabilecek değişkenleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma gurubunu Ankara Altındağ, Pursaklar, Çankaya ilçelerinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam eden farklı engel türlerinden tanısı olan kardeşe sahip olağan gelişim özellikleri gösteren 3-6 yaş aralığındaki 60 çocuğun anneleri oluşturmaktadır. Araştırmada, Schaeffer-Edgerton (1979) ve Mc Hale et al., (1986) tarafından geliştirilen, Ahmetoğlu ve Aral tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Schaeffer Kardeş Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği'nin anne formu, Ömeroğlu ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen ve Türkiye norm çalışması yapılan“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”nin anne- baba formu kullanılmıştır. Kardeşlere yönelik bazı demografik özellikler araştırmacı tarafından geliştirilen 'Demografik Bilgi Formu' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; olağan gelişimi olan çocuğun yaşı ve cinsiyeti, kardeşlerin aynı cinsiyetten olma durumu kardeş ilişkileri açısından anlamlı bir fark yaratmazken (p>0,05); kardeşler arasındaki yaş farkı ve özel gereksinimi olan çocuğun engel türü değişkeni açısından anlamlı farklılaşma gözlemlenmiştir (p< .05). Kardeşlerin yaş farkı ii değişkeni açısından alt boyutlardan nazik olma ve uzak durma çekinme boyutları olağan gelişimi olan çocuğun kardeş ilişkileri açısından anlamlı farklılaşma gözlemlenmiştir (p< .05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the sibling relationships and social development of children between the ages of 3-6 (36-72 months) with special needs siblings and to examine the variables that may be effective in sibling relationships. This study was designed in a relational scanning model, one of the quantitative research designs. Study group is in between the ages of 3-6 with a sibling diagnosed with different types of disability attending special education and rehabilitation centers in Ankara Altındağ, Pursaklar, Çankaya districts 60 children found are mothers. In thıs study using the mother form by Schaeffer Sibling Behavior Scale developed Schaeffer-Edgerton (1979) and Mc Hale et al. (1986) and adapted into Turkish by Ahmetoğlu and Aral has been and ın addition, in order to evaluate the social development characteristics of the child with normal development, the parent form of the“Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED)”developed by Ömeroğlu et al. (2014) and Turkey norm study was used. The demographic characteristics of the siblings were collected using an Information Form developed by the researcher. SPSS 22.0 was used to analyze the data. As a result of the research; While the age and gender of the child with normal development and the status of siblings of the same sex do not make a significant difference in terms of sibling relations (p>0,05); significant difference was observed in terms of age difference between siblings and disability type of the child with special needs (p< .05). In terms of the age difference variable of siblings, a significant difference was observed in the sibling relations of the child with normal development in the sub-dimensions of iv being kind and avoiding avoidance (p< .05).