Gözaltı kaynak tekniğinde koruyucu gaz ve gaz karışımlarının 19Mn6 kalite çeliğinin kaynatılmasında mekanik özelliklere etkisi ve tozaltı kaynağı ile karşılaştırılması
- Tez No: 77218
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gazaltı metal kaynağında kullanılan çeşitli koruyucu gaz ve gaz karışımlarının kaynak bağlantısının mekanik özelikleri üzerine olan etkileri araştırılmış ve bunun için gerekli olan deney tesisatı kurulmuştur. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, tozaltı kaynağından elde edilen sonuçlarla da karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda genellikle tozaltı tekniği ile LPG(Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) tanklarının imalatında yaygın olarak kullanılan az alaşımlı 19Mn6 kalite çeliği seçilmiştir. Bu çeliğin gazaltı kaynağında kaynatılması halinde, gazaltı kaynak yönteminin tozaltı kaynak yöntemine göre robot kullanabilme, karmaşık kaynak konstrüksiyonlarında ve her pozisyonda kullanılabilme gibi avantajları vardır. Bu araştırmada çeşitli gaz ve gaz karışımları ile SG2 gazaltı kaynak teli kullanılmıştır. Deneyler sırasında, kullanılan gaz ve gaz karışım oranları hariç diğer bütün kaynak parametreleri sabit tutulmuştur. Gazaltı ve tozaltı kaynak bağlantılarının mekanik özeliklerini belirlemek ve karşılaştırmak için standartlara uygun olarak çekme, eğme, çentik darbe ve sertlik deney numuneleri hazırlanarak bu numunelere ait mekanik değerler elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen farklı mekanik değerlerin sebeplerini anlayabilmek için mikroyapı ve radyografi filmleri çekilmiş, kaynak bölgelerine ait kimyasal analizler de yapılmıştır. Ar ve C02'nin tek başlarına kullanılmaları iyi sonuçlar vermemiştir. Özellikle Ar'nun tek başına kullanılması gözeneğe ve en kötü mekanik özeliklere yol açmıştır. Ar'na katılan az miktardaki (O2nin mekanik özelikleri iyileştirdiği görülmüştür. Ar+C02 korumalı kaynakta en iyi özelikleri elde edebilmek için Ar'na en fazla %25 C02 katılabileceği, bunun yanında Ar+C02 gaz karışımına az miktarda 02 katıldığında hem mekanik özeliklerin iyileşeceği hem de karışıma katılan C02 oranın artması ile gaz maliyetinin de düşeceği tespit edilmiştir. C02+Ar korumalı kaynakta ise C02'ye %25 Argon katıldığında mekanik değerlerin iyi olduğu görülmüştür. Gaz karışımı içindeki az miktardaki 02 darbe dayanımını azda olsa kötü yönde etkilemektedir. Tozaltı kaynağından elde edilen değerlere yakın özelikleri, C02+%25Ar, Ar+%502, Ar+%32C02+%502 ve Ar+%20 C02 gaz karışımları kullanılarak elde edilen numuneler vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of various shielding gases and associated mixtures used in GMAW (Gas Metal Arc Welding) on mechanical properties of welded joints have been investigated and also required experimental equipment has been set up. The results obtained from these tests have been compared with the results obtained from SAW(Submerged Arc Welding). In these tests, low-alloyed 19Mn6 quality steel widely used in the production of LPG(Liquefied Petroleum Gas ) tanks generally produced by SAW has been chosen. In case of the welding of low-alloyed 19Mn6 steel in GMAW, GMAW has various advantages according to SAW such as the usage of robots, its usage in complex constructions and all positions. In this investigation, the various shielding gases and associated mixtures and SG2 wire were used. During the experiments, all welding parameters except ratios of gases and associated mixtures were fixed. In order to determine and compare the mechanical properties of GMAW and SAW welded joints bending, tensile, impact and hardness samples were prepared according to the suitable standards, and mechanical values have been obtained. In addition, in order to understand the reasons of the different mechanical values obtained, the microstructures were examined and chemical analyzes of welded zone were performed. The using of Ar and C02 gases individually has not given good results. Especially the using of Ar individually has caused porosity and the worst mechanical properties. A little quantity of 02 added to Ar has improved mechanical properties. It has been observed that at most 25% CO2 could be added to Ar to obtain the best properties in Ar+C02 shielded welding. In addition, it has observed that when a little quantity 02 was added to Ar+C02 gas mixture, the mechanical properties would be improved and gas cost would be reduced by increasing C02 added to the mixture. In C02+Ar shielded welding, when 25% Ar was added to the C02, the mechanical values have been good. A little quantity of 02 in gas mixture affects impact strength a little bit in bad manner. The welded joints performed by C02+25%Ar, Ar+5%02, Ar+32%C02+5%02 and Ar+20%CO2 gas mixtures have given the values near to the properties obtained in SAW.