İnsan ticaretiyle uluslararası mücadelede Türkiye'nin rolü
The role of Turkey in international fighting against human trafficking
- Tez No: 772236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYDIN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan ticareti, köleliğin modernize edilmiş bir biçimidir. Küreselleşmenin de etkisiyle 20. yüzyılın sonlarında uluslararası ilişkiler sisteminde ulusal ve uluslararası güvenliği tehdit eden birçok faktör devreye girmiştir. Bu tehdit faktörlerinden biri de insan ticaretidir. İnsan ticareti uluslararası toplum tarafından uluslararası nitelikte bir suç olarak kabul edilmektedir. Bu suça karşı uluslararası işbirliği başlatılmış olup henüz yeterli ve etkili bir noktaya ulaşmamıştır. Devletler, insan ticaretiyle mücadeleyi amaçlayan ulusal alanda da çeşitli düzenlemeler ve kurumlar oluşturmaya çalışmaktadır. Özellikle transit ülke konumunda olan Türkiye'nin de insan ticaretiyle mücadele amacıyla iç mevzuatında düzenlemeler yaptığı, uluslararası alanda kabul edilen insan ticaretine dair sözleşmelere taraf olduğu, ulusal bazda çeşitli kurumlar geliştirdiği ve uluslararası kuruluşlarla da ortaklıklar oluşturduğu görülmektedir. Bu çalışmada, insan ticaretine karşı mücadelede Türkiye'nin ulusal alanda attığı adımların yanı sıra uluslararası toplumla işbirliği çabaları incelenmekte ve özellikle insan ticaretinin Türkiye'nin ulusal ve bölgesel güvenliğine verdiği ve vermeye devam edeceği iddia edilen zarar analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 20th century, with the wave of globalization, many factors threatening national and international security entered the system of international relations. One such threat was human trafficking. Human trafficking is recognized by the international community as a crime. That is why international cooperation has been launched against this crime, but it has not yet reached a sufficient and effective point. The states are trying to establish various rules and institutions in the national sphere aimed at combating human trafficking. It is noted that Turkey, in particular, as a transit country, has introduced into its domestic legislation provisions aimed at combating human trafficking. At the same time, Turkey is part of the international conventions on human trafficking. And Turkey has established various institutions on a national basis and established partnerships with international organizations. This study examines Turkey's efforts to cooperate with the international community, as well as the steps taken by Turkey in the fight against human trafficking. The damage that human trafficking has caused and will cause to the national and regional security of Turkey is analyzed.