Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Grafik Anasanat atölye derslerinde hareketli grafik tasarıma ilişkin öğretim elemanı ve öğrenci görüşleri
Opinions of instructors and graduate students on motion graphics design in the Department of Painting-Business Education Graphic Art workshop courses
  1. Tez No: 772244
  2. Yazar: BÜŞRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Grafik Anasanat Atölye Ders İçeriklerinin güncel durumunu ve Hareketli Grafik Tasarım Öğretiminin yerini, öğretim elemanlarına görüşleri çerçevesinde belirlemektir. Ayrıca Grafik Anasanat Atölyelerinden 2016 yılından sonra mezun olan öğrenci görüşleri kapsamında, Grafik Anasanat Atölye Ders İçerikleri ve Hareketli Grafik Tasarım Öğretimi ile ilgili görüşler alınmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile açık uçlu sorulardan oluşan görüşmeler yapılarak gerçekleştirilen bu araştırmada elde edilen veriler, olgubilim yöntemi ile toplanmıştır. Verilin analizi içerik ve betimsel analiz yöntemi ile tema, alt tema ve kodlar oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin elde ediler verile bulgular ve yorum bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the current status of the course contents of the Graphic Art Workshop and the location of Motion Graphics Design Teaching within the framework of the opinions of the instructors. In addition, within the scope of the opinions of students who graduated from the Graphic Art Workshops after 2016, opinions were obtained about the Graphic Art Workshop Course Contents and Motion Graphics Design Teaching. The data obtained in this research, which was carried out by conducting interviews consisting of open-ended questions with the qualitative research method, were collected by the phenomenology method. The analysis of the data was carried out by creating themes, sub-themes and codes with the content and descriptive analysis method. The data obtained regarding the sub-objectives of the research were evaluated in the findings and comments section.