Rekreatif etkinlikler yürüten işletmelerde algılanan hizmet kalitesinin müşteri sadakati ve müşteri tatminine etkisi
The effect of perceived service quality in enterprises carrying out recreative activities on customer loyalty and customer satisfaction
- Tez No: 772270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan bu çalışmada rekreatif etkinlikler yürüten işletmelerde algılanan hizmet kalitesinin müşteri sadakati ve müşteri tatminine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara il merkezinde bulunan rekreatif etkinlik işletmelerinden hizmet alan 543 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmanın veri toplama aşamasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”,“Müşteri Sadakati Ölçeği”ve“Müşteri Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde SPSS 25.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda katılımcılarda algılanan hizmet kalitesi, müşteri tatmini ve müşteri sadakatinin orta düzeyin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of perceived service quality on customer loyalty and customer satisfaction in businesses that carry out recreational activities. 543 adult individuals who received service from recreational activity businesses in Ankara city centre participated in the research. In the data collection phase of the research, 'Personal Information Form', 'Perceived Service Quality Scale', 'Customer Loyalty Scale' and 'Customer Satisfaction Scale' were used. In the data analysis process, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used in SPSS 25.0 program. At the end of the research, it was determined that the perceived service quality, customer satisfaction and customer loyalty were above the medium level.