Development and demonstration of a validation methodology for vehicle lateral dynamics simulationmodels
Taşıt yanal dinamik benzetim modelleri için bir doğrulama metodolojisinin geliştirilmesi ve tatbikatı
- Tez No: 772281
- Danışmanlar: PROF. DR. HERMANN WINNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universität Darmstadt
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde aracın kullanılmasında bir doğrulama yöntemi dinamik modelleme modelleri sunulmuştur. Araç dinamiğinin simülasyonu için kullanılır Mevcut veya kullanılan ortamlardaki dinamik tepkilerini tahmin edin ve araç teknolojilerinin bölümlerinde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Simülasyon olmasına rağmen araç dinamiğine ilişkin ortamlar, ölçüm araçları ve korunan teoriler yapıları iyi yapılandırılmış, test verileri ile geçerlilik arasındaki metodik bağlantı simülasyon modelinin hala analizi eksik. Geliştirmeilen doğrulama paradigmasının sorununa yukarıdan aşağıya bir yaklaşımı vardır. Ö araç dinamiği simülasyon modellerinin yalnızca test kullanılarak doğrulanabileceği tespit edildi manevralar gerçek dünya manevralarına yönelik olsalar da. Test manevraları modellemedeki gerçek olay gerekliliklerine göre belirlenir proje geliştirme ve veri işleme, doğrulama metrikleri ve ölçütleri oluşturma Seçilen manevraların her biri için ilan edildi. Simülasyon sonuçları bu kriterleri karşılıyorsa, simülasyon“geçersiz değil”olarak kabul edilir. Simülasyon model ölçütleri karşılamıyorsa, model geçersiz sayılmalı ve model yinelenmesi yapılmalıdır. Sonuçlar, sonuçların bir ölçüm hatası mı yoksa bir ölçüm ölçümünün mi gösterdiğini belirlemek için analiz edilir; ve sistem değişkenleri açısından koşullara sahip bir geçerlilik yönetimine sahiptir. Metodolojinin sonuçlarını göstermek için üç test durumu kullanılır. Bu Doğum ameliyatı, test edilen simülasyon modelinin eksikliklerini başarıyla tespit etmiş ve uygulama sınırlarını tanımlamıştır. Test edilen simülasyon modelinin kabul edilebilir olduğu ancak yalnızca belirli bir dinamik aralıkta mevcut olduğu bulunmuştur. Analizde modelin eksikliklerine ilişkin çeşitli görüşler rapor edilmiştir, ancak işlemin yineleme bölümünü göstermiştir. Önerilen yöntemi kullanmak, daha fazla zaman ve maliyet yürütmenin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Gözlemlemenin izlenebilirliğini korumaya yönelik model güveni artırılmış mantık ilkeleri.
Özet (Çeviri)
In this thesis a validation methodology to be used in the assessment of the vehicle dynamics simulation models is presented. Simulation of vehicle dynamics is used to estimate the dynamic responses of existing or proposed vehicles and has a wide array of applications in the development of vehicle technologies. Although simulation environments, measurement tools and mathematical theories on vehicle dynamics are well established, the methodical link between the experimental test data and validity analysis of the simulation model is still lacking. The developed validation paradigm has a top-down approach to the problem. It is ascertained that vehicle dynamics simulation models can only be validated using test maneuvers although they are aimed for real world maneuvers. Test maneuvers are determined according to the requirements of the real event at the start of the model development project and data handling techniques, validation metrics and criteria are declared for each of the selected maneuvers. If the simulation results satisfy these criteria, then the simulation is deemed“not invalid”. If the simulation model fails to meet the criteria, the model is deemed invalid, and model iteration should be performed. The results are analyzed to determine if the results indicate a modeling error or a modeling inadequacy; and if a conditional validity in terms of system variables can be defined. Three test cases are used to demonstrate the application of the methodology. The developed methodology successfully identified the shortcomings of the tested simulation model, and defined the limits of application. The tested simulation model is found to be acceptable but valid only in a certain dynamical range. Several insights for the deficiencies of the model are reported in the analysis but the iteration step of the methodology is not demonstrated. Utilizing the proposed methodology will help to achieve more time and cost efficient simulation projects with increased model confidence by enhancing the traceability of the validation process.