Assessment practices in the preparatory language schools in Turkish higher education institutions: Problems and solutions
Türk yükseköğretiminde hazırlık okullarında değerlendirme uygulamaları: Zorluklar ve çözüm önerileri
- Tez No: 772324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türkiye'de üniversitelere kayıt yaptıran öğrenciler, ilk yıllarında, İngilizce Hazırlık Programlarında (EPP'ler) yaygın olarak İngilizce öğrenmektedir. Sınav etkisi nedeniyle, yabancı dil değerlendirmesi, öğrenme-öğretmeden öğrencilerin veya öğretmenlerin tutumlarına kadar farklı uygulamaları etkilemektedir. Bu nedenle, yabancı dil değerlendirmesi EPP'lerde çok önemli bir rol oynamaktadır. Birkaç okulda, sınavların hazırlanmasından sorumlu sınav birimleri vardır. Literatür taraması, değerlendirme uygulamalarında çıkmaz sokak olarak süregelen çeşitli zorlukların yaşandığını göstermektedir. Bu nedenle bu çalışma, test süreçlerindeki zorlukların ve çözümlerin derinlemesine analizini sunmayı amaçlamaktadır. Bu, iki aşamalı nitel bir çalışmadır. İlk aşamada araştırmacı, 50 üniversitedeki müdürler ve sınav hazırlayanlar ile yapılan görüşmeler ile zorlukları belirlemeye çalışmıştır. İkinci aşamada ise, üç turlu Delphi yöntemi kullanılarak çözümlerin bulunması hedeflenmiştir. Bulgulara göre, sistemik, paydaşlar ve test süreçleri ile ilgili ve genel zorluklar olarak dört ana kategori ortaya çıkmıştır. Bulgular, EPP'lerde personel, uzman ve zaman eksikliği gibi birçok nedenden dolayı standart bir prosedürün uygulanmadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, sınav birimi üyelerinin fazla iş yükü olması, ek ödeme veya teşviklerin olmaması nedenleriyle isteksiz oldukları bulunmuştur. Sonuç olarak, konunun üst düzey yetkililerin gündemine alınması önemlidir. Çalışmanın sonunda, YÖK, MEB, ÖSYM, araştırmacılar ve sınav birimi çalışanları dahil olmak üzere farklı paydaşlara öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, students enrolled in universities study commonly English during their first year at English Preparatory Programmes (EPPs). Due to washback effect, language assessment influences different practices ranging from learning-teaching to learners' or teachers' attitudes. Therefore, language assessment plays a crucial role in EPPs. In several schools, there are testing units responsible for providing exams. The literature review shows that several challenges are encountered in assessment practices remaining as a dead-end. Therefore, this study aimed to provide an in-depth analysis of the challenges of the testing processes and produce solutions. This is a qualitative study in two phases. In the first phase, the researcher attempted to identify the challenges through the interviews with the directors and TUMs from 50 universities. In the second phase, it was aimed at finding solutions employing the Delphi method with three rounds. According to the findings, four major categories emerged, namely systemic, stakeholder-related, testing processes-related, and general challenges. The findings reveal that EPPs do not implement a standard procedure due to several reasons such as lack of staff, experts, and time. In addition, it was found that the instructors working at TUs are reluctant to work because of extra workload, no extra payment or incentives. To conclude, it is crucial this issue must be taken into the agenda of high-level authorities. At the end of the study, implications to different stakeholders including YÖK, MEB, ÖSYM, researchers, and TUMs were provided.