Instagram influencer reklamlarının Z kuşağı satın alma davranışlarına etkisi
The effect of Instagram influencer advertisements on generation Z purchase behaviors
- Tez No: 772364
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İnstagram Influencer reklamlarının Z kuşağı satın alma davranışlarına olan etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal etki kuramı temelinde medya, sosyal medya, reklam kavramları, kuşaklar, satın alma davranışına etki eden faktörler ayrıntılı bir şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi, sınırlılıkları gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. Bu araştırma Konya ilinin beş ilçesinde yaşayan ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerinin katılımıyla sürdürülmüştür. Yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada 600 anket dağıtılmış; uygun olmayan anketler elenerek verilerin analizi 416 anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde SPSS analizi ile elde edilen bulgulara ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Veriler Bağımsız Örneklemler T-testi, Anova Analizi, Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi yöntemleriyle analiz edilerek hipotezler test edilmiştir. Ulaşılan veriler ışığında Z kuşağı bireylerinin satın alma davranışlarında İnstagram uygulaması ve Influencer reklamlarından etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçla araştırmanın genel amacı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out to investigate the effects of İnstagram Influencer ads on the purchasing behaviors of the Z generation, consists of three parts. In the first chapter, the concepts of media, social media, advertising, generations, factors affecting purchasing behavior, and social impact theory have been tried to be defined in detail. In the second part of the research, information was given about subjects such as the purpose, scope, method and limitations of the research. This research was carried out with the participation of secondary and higher education students living in five districts of Konya. 500 questionnaires were distributed in the research conducted by face-to-face questionnaire method; Inappropriate questionnaires were eliminated and data analysis was carried out on 416 questionnaires. SPSS program was used in the analysis of the data. In the third part of the research, the findings obtained by SPSS analysis are given in detail. Hypotheses were tested by analyzing the data with independent samples t-test, anova analysis, correlation analysis, regression analysis methods. In the light of the data obtained, it has been concluded that the purchasing behaviors of the Z generation individuals are affected by the İnstagram application and Influencer advertisements. With this result, the general purpose of the research was confirmed.