Doğal elyaf takviyeli kompozit malzemelerin vakum destekli reçine transfer kalıplama yöntemiyle üretilerek mekanik ve metalografik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 772373
  2. Yazar: SEÇKİN KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, üretilen doğal elyaf takviyeli epoksi matrisli kompozit malzemelerin mekanik ve metalografik özelliklerinin araştırılması ayrıca doğal elyaf takviyeli kompozit malzemeler ile sentetik elyaf takviyeli epoksi matrisli kompozit malzemelerin mekanik ve metalografik özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla doğal takviye malzemesi olarak jüt, keten, kenevir, pamuk, yün, sisal ve Hindistan cevizi elyafları kullanılmıştır. Sentetik takviye malzemesi olarak cam ve karbon elyafları kullanılmıştır. Kompozit malzemelerin üretimi vakum destekli reçine transfer infüzyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin mekanik özelliklerini belirlemek için numunelere çekme testi uygulanmıştır. Çekme testleri ile numunelerin gerilme – yüzde uzama grafikleri oluşturulmuş, kopma gerilmesi ve maksimum uzama değerleri elde edilmiştir. Üretilen numunelerin SEM analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the mechanical and metallographic properties of produced natural fiber reinforced epoxy matrix composite materials and to compare the mechanical and metallographic properties of natural fiber reinforced composite materials and synthetic fiber reinforced epoxy matrix composite materials. For this purpose, jute, flax, hemp, cotton, wool, sisal and coconut fibers were used as natural reinforcement materials. Glass and carbon fibers were used as synthetic reinforcement material. The production of composite materials was carried out by vacuum assisted resin transfer infusion method. Tensile test was applied to the samples to determine the mechanical properties of the produced composite materials. With the tensile tests, stress-percent elongation graphs of the samples were created, breaking stress and maximum elongation values were obtained. SEM analyzes of the produced samples were made.