Irène Némirovsky'nin Yalnızlık Şarabı ve Fransız Süiti başlıklı yapıtlarında aile ve toplum eleştirisi
Criticism of family and society of Irène Némirovsky's works on the wine of solitude and suite française
  1. Tez No: 772434
  2. Yazar: BURCU ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin amacı, Rus-Yahudi asıllı Fransız yazar Irène Némirovsky'nin Yalnızlık Şarabı ve Fransız Süiti başlıklı yapıtlarına yansıyan aile ve toplum dinamiklerini incelemektir. Yapıtlara yansıyan Çarlık Rusya'sının son yılları ve Nazi işgali altındaki Fransa hem dönem hem de mekân bakımından tezimizin temelini oluşturur. Bu tezde, Némirovsky'nin aile ve topluma yönelttiği eleştirel bakış çerçevesinde, yapıtlarda betimlenen aileler ve aile bireyleri arasındaki ilişkiler incelenmiş; annelik, babalık ve çocukluk gibi kavramların yapıttaki yansımalarına değinilmiştir. Bireyi topluma hazırlayan aile kavramı üzerinde durulduktan sonra yazarın tanık olduğu XX. yüzyıl Rus ve Fransız siyasi gelişmelerinden hareketle değişen toplumsal yapıdan bahsedilmiş, ardından toplumsal sınıflar ve onların yapıtlardaki betimlemeleri incelenmiştir. Aile ve toplum betimlemelerine odaklanan incelemenin ardından, Némirovsky'nin bu kavramlara yönelik eleştirileri ele alınmış, anlatı evrenini biçimlendiren ve yazarın eleştirel bakışını okura ulaştıran anlatıcının konumu üzerinde durulmuştur. Ardından, savaş gibi olağanüstü koşullarda medeniyet-ilkellik ikileminde sıkışan bireyin karanlık yanlarını vurgulayan betimlemeler incelenmiş ve bireyler günah kavramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Böylelikle, incelenen her iki yapıtta da yazarın aile ve toplum kadar, birey özelinde de eleştiriler ortaya koyduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the dynamics of family and society in the works entitled The Wine of Solitude and Suite Française of the Russian-Jewish descendant French writer Irène Némirovsky. The last years of Tsarist Russia and France under Nazi occupation was the basis of the thesis both in terms of period and location. In the thesis, we examined the families and the relationships between family members within the framework of critical view of Némirovsky towards family and society; we mentioned the reflections of concepts like motherhood, fatherhood, and childhood on the works. After elaborating the family notion that prepares the individual for society, the social structure changing under the XXth century Russian and French political developments that the writer witnessed were mentioned; afterwards, social classes and their descriptions in the works were examined. After the examination focusing on the descriptions of family and society, Némirovsky's criticisms towards these notions were discussed and we focused on the position of the narrator, who shaped the narrative universe and carried the critical view of the writer to the reader. Then, descriptions focusing on the dark sides of the individual that is stuck in the civilization-primitiveness dilemma in extraordinary conditions like war were examined and individuals were evaluated within the framework of the concept of sin. Thus, it was seen in both works that the writer exhibits criticisms specific to the individual as much as to family and society.