Proje tabanlı öğretimin uzaktan eğitim sürecine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of project-based teaching on the distance education process
- Tez No: 772514
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
eTwinning projeleri 2005 yılından itibaren Avrupa'da, 2009 yılından itibaren ise Türkiye'de uygulanmaya başlayan proje tabanlı bir öğretim uygulanması olarak değerlendirilmektedir. Öğretmenler ve öğrenciler farklı alanlarda projeler gerçekleştirerek Twinspace portalı üzerinden paylaşımlar yapmaktadırlar. Bu araştırmanın amacı proje tabanlı öğretimin uzaktan eğitim sürecine etkisinin incelenmesidir. Proje tabanlı öğretim uygulaması olan eTwinning projelerinin, pandemi döneminde zorunlu olarak uygulanan çevrim içi uzaktan eğitim öncesinde ve sürecinde uygulanmasının ortaya koyduğu katkılarının etkileri incelenmiştir. Araştırma nitel betimsel bir araştırmadır. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen çalışma grubunu 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Gaziantep ilinde ortaöğretim lise kademesinde farklı branşlarda görev yapan, en az iki eTwinning projesi uygulamış ve en az bir tane Avrupa Kalite Etiketi Belgesi almış 32 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Görüşme soruları araştırmacı tarafından hazırlanmış olup uzman görüşleri alınarak oluşturulmuştur. Veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre proje tabanlı öğretimin uzaktan eğitim sürecine etkisi incelenmiştir. Çalışma bulguları doğrultusuna proje tabanlı öğretim uygulaması olan eTwinning projelerinin uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlere mesleki alanda, ders planlama ve ders içeriklerini oluşturma kapsamında, ölçme ve değerlendirme aşamalarında katkıları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
eTwinning projects are considered as a project-based teaching practice that has been implemented in Europe since 2005 and in Turkey since 2009. Teachers and students carry out projects in different fields and share on the Twinspace portal. The aim of this research is to examine the effect of project-based teaching on the distance education process. The effects of the studying eTwinning projects, a project-based teaching method, before and during the online distance education, which is mandatory during the pandemic period, were examined. The research is a qualitative descriptive research. The study group determined by the criterion sampling method, one of the purposive sampling methods, consists of 32 teachers working in different branches of secondary education in Gaziantep in the 2020-2021 Academic Year, who have implemented at least two eTwinning projects and have received at least one European Quality Label Certificate. Research data were collected through a semi-structured interview form. Interview questions were prepared by the researcher and were formed by taking expert opinions. The data were analyzed by content analysis method. According to the research findings, the effect of project-based teaching on the distance education process was examined. In line with the study findings, it has been seen that eTwinning projects, which are project-based teaching methods, contribute to teachers in the professional field, lesson planning and course content creation, in the measurement and evaluation stages in the distance education process.