Evaluation of technology integration into English coursebooks: A case of upper secondary schools in Turkey
İngilizce ders kitaplarındaki teknoloji entegrasyonunun değerlendirilmesi: Türkiye'deki ortaöğretim örnekleri
- Tez No: 772553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Son yıllarda, teknoloji ve dil öğrenme materyali kavramları dil eğitimi alanında süregelen bir ilgi odağı haline gelmiştir. Ders kitaplarının, dil öğrenme materyalleri arasında temel bir pozisyona sahip olduğu göz önüne alınırsa, teknolojideki son gelişmelere ayak uydurabilmelerini sağlamak önem arz etmektedir. Bu nedenle bu nitel çalışmanın amacı, 9. ve 10. sınıflarda kullanılan İngilizce ders kitaplarının içeriklerini, teknoloji entegrasyonu açısından Türkiye bağlamında incelemektir. Bu nedenle bir kontrol listesi geliştirilmiş ve çalışmada kullanılmıştır. Ayrıca, 5 İngilizce öğretmeninin konu hakkındaki görüşlerine, üçgenleme yöntemini sağlayabilmek için başvurulmuştur. Ek olarak, İngilizce öğretmenlerinin, teknoloji ile ilgili olan sınıf içi pratikleri hakkındaki görüşleri de incelenmiştir. Veriyi toplamak için yazılı görüşme soruları, katılımcılara çevrimiçi bir form uygulaması aracılığıyla gönderilmiştir. Veriyi analiz ederken içerik analizi prosedürleri ve geçerlik ve güvenirlik yöntemleri takip edilmiştir. Ders kitabı analizinin bulguları, teknolojiyi mevcut ders kitaplarına entegre etmek için bazı kayda değer girişimler olmasına rağmen, ders kitaplarının dijital içeriği için kaliteli ve sistematik bir standardın hala eksik olduğunu göstermiştir. Yazılı görüşmenin bulguları, İngilizce öğretmenlerinin dil eğitiminde teknoloji kullanımına yönelik olumlu tutumlara sahip olmalarına ve mevcut ders kitaplarındaki teknoloji entegrasyonunu takdir etmelerine rağmen, mevcut ders kitaplarının yüksek kalitede teknolojik olanaklar sağlamadığını düşündüklerini göstermiştir. Ayrıca, teknolojik olanakların eksikliği, yetersiz zaman, yoğun müfredat vb. gibi, teknoloji entegrasyon uygulamalarının önünde bazı engeller olduğunu bildirmişlerdir. Bulgular birlikte ele alındığında, bu çalışma teknolojiyle bütünleşik ders kitaplarının ve teknolojiyle zenginleştirilmiş sınıf uygulamalarının geliştirilmesine ilişkin değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın, teknolojiyi etkili biçimde entegre eden kitapların geliştirilme ve tasarlanma sürecine katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concepts of technology and language learning material have become a continuing concern within the field of language education. Given the fact that coursebooks have an essential position among language learning materials, it is of paramount importance to ensure that they keep pace with the latest advancements in technology. For this reason, the purpose of this qualitative study was to investigate the content of current English coursebooks used in the 9th and 10th grades in the Turkish context regarding technology integration. Thus, an evaluation checklist was developed and used in this study. Also, five (n=5) English teachers' opinions on the current subject were consulted in order to establish triangulation. In addition, their opinions on their classroom practices regarding technology integration were investigated. To collect the data, written interview questions were sent to the participants through an online form application. While analyzing the data, content analysis procedures and validity and reliability strategies were followed. The findings of the coursebook analysis indicated that even though there are some noteworthy attempts to integrate technology into current coursebooks, a well-designed and systematic standard incorporated into the content of the coursebooks is still lacking. The findings of the written interviews indicated that although English teachers have positive attitudes towards technology use in language education and appreciate technology integration into current coursebooks, they think that the existing coursebooks fail to provide high-quality technological affordances. Also, they reported some barriers to their technology integration practices such as a lack of technological facilities, inadequate time, heavy curriculum, etc. Taken together, the findings of this study offer valuable insights into the development of technology-integrated coursebooks and technology-enhanced classroom practices. It is hoped that the research will contribute to the field for development and the design of English coursebooks integrating technology effectively.