Web Tabanlı Ebeveyn Koçluk Programının Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların ebeveynlerinin söz öncesi Milieu stratejilerini uygulamalarında etkililiği
Efficacy of Web-based Parent Coaching Program for parents of children with Autism Spectrum Disorder in implementation of preverbal Milieu strategies
  1. Tez No: 772569
  2. Yazar: ÖZGE ARIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların ebeveynlerine sunulan Web Tabanlı Ebeveyn Koçluk Programının (Web-Koç), ebeveynlerin Söz Öncesi Milieu Öğretimi stratejilerini uygulamalarında etkisini incelemektir. Ayrıca program sonunda araştırmaya katılan ebeveynin programa dair görüşleri alınmıştır. Çalışmaya 48 aylık rehabilitasyon merkezine devam eden OSB olan bir çocuk ve onun annesi katılmıştır. Araştırmada tek denkli deneysel desenlerde“davranışlar arası çoklu yoklama deseni”kullanılmıştır. Anne davranışlarını puanlamak amacıyla“Anne Davranışları Veri Puanlama”aracı geliştirilmiştir. Çalışma 6 deney aşamasında uygulanmıştır. İlk aşamada annenin çalışmada öğretilmesi hedeflenen stratejilerin hepsini, aynı oyun etkileşiminde kullanıp kullanmadığını tespit etmek ön test verileri toplanmıştır. Daha sonra bilgilendirme aşamasına geçilmiştir. Bu aşamada üç grup haline getirilen stratejiler hakkında anne araştırma için hazırlanan internet sitesi aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Bilgilendirmenin hemen ardından başlama düzeyi aşamasına geçilmiştir. Daha sonra Web-Koç Programı uygulanmıştır. Program tamamlandıktan sonra anneden tüm stratejileri aynı oyun etkileşiminde uyguladığı son test verisi toplanmıştır. Daha sonra sırasıyla izleme verileri ve sosyal geçerlilik verisi toplanmıştır. Araştırmanın sonunda annenin hedeflenen stratejileri kullanma düzeyi, başlama düzeyine göre artış gösterdiği görülmüştür. Anne öğrendiği stratejileri kullanmayı iki ve dört hafta sonrasında da sürdürmüştür. Ayrıca anne web tabanlı sunulan bu programı konforlu bulduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect and maintain effects of the web-based parent coaching program (Web-Coach) offered to the parents of children with ASD, in their implementation of Prelinguistic Milieu Teaching strategies. In addition, at the end of the program, the opinions of the parents who participated in the research about the program were taken. A child, 48 month old with ASD attending a rehabilitation center and his mother participated in the study. In the study,“ multiple probe design across behaviors ”one of the single subject designs, is used. The“Maternal Behavior Data Scoring Key”tool was developed to score maternal behaviors. The study consisted of 6 experiment stages. In the first stage, pre-test data were collected to determine whether the mother used all the strategies aimed to be taught in the study in the same play interaction. Then, the information phase was started. At this stage, the mother was informed about the strategies that were divided into three groups through the website prepared for the research. Immediately after the information phase, baseline level phases were initiated. Then the Web-Koç Program was implemented. After the program was completed, post-test data were collected from the mother in which she applied all the strategies in the same play interaction. Then, follow-up data and social validity data were collected, respectively. At the end of the study, it was observed that the mother's level of using the targeted strategies increased compared to the baseline level. The mother continued to use the strategies she learned after two and four weeks. Furtermore, the mother stated that she found this web-based program comfortable.