Farklı kavite derinliğine sahip kanal tedavili dişlerde direkt ve indirekt yöntemlerle üretilen endokron restorasyonlarının kırılma dayanımlarının incelenmesi
Investigation of fracture strength of endocrown restorations produced by direct and indirect methods in endodontically treated teeth with different cavity depths
- Tez No: 772591
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZEL BEKTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı kavite derinliğine sahip kanal tedavili dişlerde direkt ve indirekt yöntemlerle üretilen endokron restorasyonlarının kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmada 49 adet çekilmiş çürüksüz alt 1. molar diş kullanıldı. 42 dişin koronal kısımları kavite derinliğine göre 1.5 ve 3 mm olacak şekilde uzaklaştırıldı ve kanal tedavisi uygulandı. Tüm örnekler kavite derinliği ve kullanılan materyale göre rastgele 7 gruba(n=7) ayrıldı. Her bir gruba ait materyale uygun olarak kaviteler endokronlarla restore edildi. Tüm örnekler 5°C ve 55°C'de 5.000 kez ısıl döngü işlemine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the fracture strength of endocrown restorations produced by direct and indirect methods in endodontically treated teeth with different cavity depths. 49 extracted lower first molar teeth without caries were used in this study. Coronal parts of 42 teeth were removed as 1.5 mm and 3 mm according to the cavity depth and endodontic treated was applied. All samples were randomly divided into 7 groups (n=7) according to the cavity depth and the material used. Cavities were restored with endocrowns in accordance with the material of each group. All samples were thermally cycled 5.000 times at 5°C and 55°C.