Ağrı ili ve çevresinden toplanan çiğ süt örneklerinde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz üreten bakterilerin izolasyonu tanısı ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of extended spectrum beta lactamase producing bacteria from raw milk samples in Agrı province
- Tez No: 772592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Beta-laktam antibiyotikleri, yan etkilerinin az olması ve bakteri öldürücü etkilerinden dolayı çağımızda yaygın olarak kullanılan antibiyotik grupları içerisinde yer almaktadır. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamazlar (GSBL), mikrobiyolojik olarak oksiimino sefalosporinleri hidrolize edebilen, klavulanik asit tarafından inhibe olabilen enzimler olarak tanımlanmaktadırlar. Beta-laktamazlar ise, beta-laktam grubu antibiyotikleri, hedef bölgesine erişmeden etkisiz hale getirirler. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda hayvansal gıda kaynaklı bakterilerde antimikrobiyal direncin oldukça yüksek seviyede olduğu bildirilmiştir. Antibiyotik dirençli bakterilerin ve dirençli genlerin insanlara hayvansal gıdalardan geçtiği iddia edilmektedir. Özellikle GSBL üreten bakterilerin hayvansal gıdalardaki artan yayılımı gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma kapsamında, Ağrı ili ve çevresinden toplanan süt örneklerinde, beta-laktamaz enzimlerini üretebilen bakterilerin varlığı belirlenmiş, ürettikleri beta-laktamaz tipleri karakterize edilmiştir. GSBL üretme yeteneğine sahip, süt kaynaklı bakterilerin belirlenmesi ve durum tespiti yapılması yöremiz açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Beta-lactam antibiotics are among the antibiotic groups commonly used in our age due to their low side effects and bactericidal effects. Extended spectrum beta-lactamases (ESBL) are defined as enzymes that can hydrolyze oxyimino cephalosporins microbiologically and can be inhibited by clavulanic acid. Beta-lactamases, on the other hand, neutralize beta-lactam group antibiotics before they reach their target area. In recent studies, it has been reported that antimicrobial resistance is very high in animal food-borne bacteria. It is claimed that antibiotic-resistant bacteria and resistant genes pass through animal foods to humans. Especially, the increasing spread of ESBL-producing bacteria in animal foods has become an important problem in terms of food safety and public health. In this study, the presence of bacteria capable of producing beta-lactamase enzymes will be determined in the milk samples to be collected from Ağrı and its surroundings, and the types of beta-lactamases they produce will be characterized. Determination of milk borne bacteria capable of producing beta- lactamase with extended spectrum and determining the situation is important for our region.