İlkokul Beden Eğitimi ve Oyun Öğretim Programı kazanımlarının farklı taksonomilere göre değerlendirilmesi
Evaluation of objectives of Primary School Physical Education and Game Curriculum according to different taxonomies
- Tez No: 772597
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma ilkokul düzeyinde olan beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programındaki kazanımları bilişsel, duyuşsal ve psikomotor taksonomilere göre çözümlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma kriterleri taşıyan çalışmada öğretim programındaki kazanımları çözümlemek adına doküman incelemesi yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın dokümanı 2018'de Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlanan Beden Eğitimi ve Oyun dersi öğretim programıdır. Bu kapsamda programdaki 106 adet kazanım bilişsel açıdan yenilenmiş Bloom taksonomisi, duyuşsal açıdan Krathwohl taksonomisi ve psikomotor açıdan Simpson taksonomisi kullanılarak doküman analizine göre analiz edilmiştir. Ortaya çıkan bulgulara göre kazanımların zihinsel süreçler bakımından çoğunlukla anlama düzeyinde, bilgi boyutu yönüyle ise çoğunlukla kavramsal bilgi boyutunda bulunduğu belirlenmiştir. Duyuşsal kazanımların ise büyük bir bölümünün tepkide bulunma ve değer verme kategorilerinde yer aldığı görülürken psikomotor kazanımlarınsa çoğunlukla mekanikleşme ve karmaşık dışa vuruk faaliyet basamaklarında olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar ışığında 2018 Beden Eğitimi ve Oyun Dersi öğretim programındaki kazanımların bilişsel, duyuşsal ve psikomotor alanların alt basamaklarına göre homojen bir dağılım sergilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to analyze the objectives in the physical education and game curriculum used at primary school level according to cognitive, affective and psychomotor taxonomies. In the study, which has qualitative research criteria, document analysis method was applied in order to analyze the objectives in the curriculum. The document of the study is the Physical Education and Game course curriculum published by the Ministry of National Education in 2018. 106 objectives in the curriculum were analyzed according to document analysis using within the framework of revised Bloom taxonomy from a cognitive perspective, Krathwohl's taxonomy from an affective perspective and Simpson's taxonomy from a psychomotor perspective. According to the findings, it has been determined that the objectives are mostly in understand level in terms of cognitive processes dimension, and mostly in conceptual knowledge in terms of knowledge dimension. While it is seen that most of the affective objectives are in the categories of responding and valuing, it has been determined that the psychomotor objectives are mostly in the steps of mechanization and complex overt response. In the light of these results, it was determined that the objectives in the 2018 Physical Education and Game Course Curriculum did not show a homogeneous distribution according to the sub-steps of cognitive, affective and psychomotor domains.