Bandırma Redif kışlası mimari analizi ve yeniden işlevlendirme projesi
Bandirma Redif barrack architectural analysis and refunction project
  1. Tez No: 772657
  2. Yazar: BERKAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER YELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Redif Teşkilatı, 1834'te çıkartılan Redif Nizamnamesi ile vilayetlerdeki askeri boşluğu doldurmak için Anadolu ve Rumeli'de kurulmaya başlanmıştır. Yeni oluşturulan yapı, şehir merkezlerinde eğitim alan ve nöbetleşe olarak askerlik yapan birlikler olarak düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile Osmanlı Devleti hem vilayetlerdeki asker açığını kapatmıştır hem de taşranın güvenliğini sağlamış, ticaretin ve ziraatın zarar görmesini engellemiştir. Bandırma Redif Kışlası ise bu bağlamda 1902 yılında II. Abdülhamid döneminde inşa edilmiştir. Redif kışla yapıları günümüzde eğitim, askeri, kamu, kültür ve turizm işlevleri ile değerlendirilmiştir. Bu sebeple yapıların fiziksel özellikleri farklı türden işlevler için değerlendirilmeye uygundur. Yapı inşa edildiği 1902 yılından günümüze kadar kısa bir dönem haricinde askeri ve eğitim işlevlerinde aktif olarak kullanılmıştır. Fiziksel bütünlüğünü koruyarak günümüze ulaşan yapı, geleneksel özellikleri korunarak, güzel sanatlar akademisi olarak yeniden işlevlendirilmiştir. Binaya etki etmeden ve zarar vermeden değerlendirilerek yeni işlev önerilmiştir. Bandırma Redif Kışlası, yeniden işlevlendirme önerisi ile Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi kapsamında yerel halka katkı sağlayarak ve kültürel bir miras olarak korunarak gelecek nesillere aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Redif Organization began to be established in Anatolia and Rumelia to fill the military vacuum in the provinces with the Redif Regulations issued in 1834. The newly created structure is organized as units that receive training in city centers and perform military service in turns. With this arrangement, the Ottoman State not only closed the shortage of soldiers in the provinces, but also ensured the security of the provinces and prevented trade and agriculture from being damaged. Bandırma Redif Barracks, on the other hand, was built in 1902 during the reign of II. Abdülhamid. Today, Redif barracks have been evaluated with educational, military, public, cultural and tourism functions. For this reason, the physical properties of the structures are suitable to be evaluated for different types of functions. The building has been actively used in military and educational functions, except for a short period of time since 1902 when it was built. The building, which has survived by preserving its physical integrity, has been re-functionalized as an academy of fine arts by preserving its traditional features. A new function has been proposed by evaluating the building without affecting or damaging it. Bandırma Redif Barracks will be transferred to future generations by contributing to the local people and protecting it as a cultural heritage within the scope of Bandırma Onyedi Eylül University with a re-functioning proposal.