Azerbaycan Türkçesinde algı fiillerinin metaforlaşma yoluyla çokanlamlılaşması
Polysemy of perception verbs through metaphor in Azerbaijani Turkish
- Tez No: 772656
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ASLAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan Türkçesindeki algı fiillerinin çokanlamlılığı bilişsel bir bakış açısıyla incelenecektir. Bu bağlamda Azerbaycan Türkçesindeki görme, işitme, dokunma, koklama ve tatma olmak üzere beş temel duyuyu temsil eden söz varlığı ele alınacak ve bu fiillerin hangi anlam genişlemelerine sahip olduğu betimlenecektir. Çalışmada bilişsel dilbilimin ilkelerine değinilecek ve bilişsel anlambilim kavramları hakkında bilgi verilecektir. Çokanlamlılık olgusu üzerinde durulacaktır. Bu çalışmada Azerbaycan Türkçesinde algı fiillerinin ifade ettiği çokanlamlılık tespit edilecek ve Azerbaycan Türkçesinde algı fiillerinin sergilediği anlam genişlemeleri kavramsal metafor teorisi yoluyla açıklanmaya çalışılacaktır. Araştırmanın sonunda genel bir değerlendirme yapılarak elde edilen sonuçlar dikkate sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the polysemy of perception verbs in the Azerbaijani language will be examined from a cognitive perspective. In this context, dictionary verbs and their meaning extensions, representing the five basic senses in the Azerbaijani language, namely vision, hearing, touch, smell and taste, will be discussed. In addition, the principles of cognitive linguistics as well as the information regarding cognitive semantics concepts will be given. Moreover, the concept of polysemy will be emphasized. The semantic expansions of perceptual verbs in the Azerbaijani language based on the conceptual metaphor theory will be evaluated. A general evaluation of this research will be made at the end of this study.