Konkordato mühletinin tasarruflara etkisi
The effect of the concordat respite on dispositions
  1. Tez No: 772723
  2. Yazar: İBRAHİM DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Tasarruf ve tasarruf yetkisi hem maddi hukukta hem de usul ve takip hukukunda var olan kavramlardır. Bir hakka sahip olan o hak üzerinde dilediği tasarrufu, tasarruf yetkisinin sınırları dahilinde kullanabilir. İcra ve İflas Kanunu'nun 285 ve devamı maddelerinde düzenlenmiş olan konkordato kurumu, mali durumu bozulmuş olan gerçek yahut tüzel kişilerin içinde bulundukları durumu iyileştirmek için hazırladıkları projenin mahkemece tasdik edilmesiyle hüküm ifade eden yeniden yapılandırma prosedürüdür. Konkordato talebi üzerine kanunda aranan şartları sağlayan borçluya ilk olarak geçici mühlet verilir. Geçici mühlet ile başlayıp kesin mühlet ile devam eden süreç boyunca borçlunun, alacaklıların ve hatta üçüncü kişilerin tasarruf yetkileri de konkordatodan etkilenir. Konkordato mühletinin tasarruflara etkisi başlığı altındaki tezimizin ilk bölümünde tasarruf ve tasarruf yetkisi kavramlarını, maddi hukuk ile usul ve takip hukuku bakımından inceleyeceğiz. İkinci bölümde, konkordato ve mühlet kurumlarını tasarruflarla ilişkisi dahilinde inceleyeceğiz. Son bölümde ise ilk iki bölümü harmanlayarak konkordato mühletinin tasarruflara etkilerini inceleyerek çalışmamızı noktalayacağız.
Özet (Çeviri)
Disposition and the power of disposition are concepts that exist both in substantive law and in procedural and procedural law. A person who has a right can use any dispositions on that right, within the limits of his power of disposition. The concordat institution, which is regulated in Articles 285 and the following of the Execution and Bankruptcy Law, is a restructuring procedure that takes effect upon the court's approval of the project prepared by real or legal persons whose financial situation has deteriorated in order to improve their situation. Upon the concordat request, a temporary respite is first given to the debtor who meets the conditions sought in the law. During the process that starts with a temporary respite and continues with a peremptory respite, the powers of dispositions of the debtor, creditors and even third parties are also affected by the concordat. In the first part of our thesis under the title of the effect of the concordat respite on the dispositions, we will examine the concepts of disposition and power of disposition in terms of substantive law, procedural and procedural law. In the second part, we will examine the concordat and respite institutions in relation to dispositions. In the last part, we will conclude our work by blending the first two parts and examining the effects of the concordat respite on dispositions.