Kurumsal sürdürülebilirliğin sermaye yapısı üzerindeki etkisi: BRICS-T ülkeleri üzerine bir uygulama
The impact of corporate sustainability on capital structure: An application on BRICS-T countries
  1. Tez No: 931497
  2. Yazar: CENGİZ KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TANSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Günümüzde kurumsal sürdürülebilirlik, firmaların uzun vadeli başarısı ve rekabet avantajı kazanmasında kilit bir rol üstlenmekte; çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) performansı ise hem paydaş beklentilerini karşılamada hem de finansal karar alma süreçlerini yönlendirmede temel bir kriter olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, ESG performansının yalnızca firma itibarı ve performansı üzerinde değil, aynı zamanda finansal karar alma süreçleri üzerinde de önemli bir etkiye sahip olacağı öne sürülebilir. Bu çalışmanın amacı çevresel, sosyal, yönetişim (ESG) ve ESG toplam performansın sermaye yapısı üzerindeki etkisini ve bu ilişkide Kovid-19 pandemisinin ılımlaştırıcı değişken etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, gelişmekte olan ülkeleri temsilen BRICS-T ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika ve Türkiye) finansal sektör dışında faaliyet gösteren firmaların 2011-2021 yıllarına ait verileri kullanılarak toplam 7361 firma-yıl gözlemi üzerinden panel veri analizi gerçekleştirilmiştir. Toplam borç oranı, uzun vadeli borç oranı ve kısa vadeli borç oranının bağımlı değişken olarak yer aldığı analiz sonuçlarına göre; sosyal performans skoru ile ESG toplam skorunun toplam borç oranını negatif yönde; çevresel performans skoru, sosyal performans skoru ve ESG toplam skorunun uzun vadeli borç oranını negatif yönde; sosyal performans skoru ve ESG toplam skorunun kısa vadeli borç oranını ise pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu etkilerin Kovid-19 pandemi döneminde farklılaşarak, çevresel performans skoru, sosyal performans skoru ve ESG toplam skorunun toplam borç oranı üzerindeki negatif yöndeki etkisinin pozitife döndüğü, bunun yanı sıra, ESG bileşenlerinin kısa vadeli borç oranı üzerindeki pozitif yöndeki etkisinin ise pandemi döneminde daha belirgin hale geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bu bulgular, çevresel, sosyal ve ESG toplam performansı yükseldikçe firmaların toplam borç ve uzun vadeli borç oranlarını azaltarak daha düşük risk profiline sahip olma ve daha sağlıklı bir finansal yapıyı benimseme eğiliminde olduklarını göstermekle birlikte, firmaların yüksek ESG performansının sağlamış olduğu avantajları kullanarak kısa vadeli borç oranlarını artırdıklarını ortaya koymaktadır. Kovid-19 pandemi döneminde ise acil finansman ihtiyacının ortaya çıkmasıyla birlikte firmaların borç oranlarını yükselttikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, corporate sustainability plays a key role in the long-term success and competitive advantage of firms, and environmental, social and governance (ESG) performance stands out as a fundamental criterion in both meeting stakeholder expectations and guiding financial decision-making processes. In this context, it can be argued that ESG performance will have a significant impact not only on firm reputation and performance but also on financial decision-making processes. This study aims to examine the impact of environmental, social, governance (ESG) and overall ESG performance on capital structure and the moderating variable effect of the COVID-19 pandemic on this relationship. For this purpose, a panel data analysis was conducted on a total of 7361 firm-year observations using the data of firms operating outside the financial sector in BRICS-T countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa and Turkey) for the years 2011-2021. According to the results of the analysis where total debt ratio, long-term debt ratio and short-term debt ratio are included as dependent variables, social performance score and overall ESG score have a negative effect on total debt ratio; environmental performance score, social performance score and overall ESG score have a negative effect on long-term debt ratio; and social performance score and overall ESG score have a positive effect on short-term debt ratio. Moreover, it is concluded that these effects diverged during the Covid-19 pandemic period and the negative effect of environmental performance score, social performance score and overall ESG score on total debt ratio turned positive, while the positive effect of ESG components on short-term debt ratio became more pronounced during the pandemic period. These findings show that as environmental, social and overall ESG performance increases, firms tend to have a lower risk profile and adopt a healthier financial structure by reducing their total debt and long-term debt ratios, while firms increase their short-term debt ratios by utilizing the advantages provided by high ESG performance. It has been concluded that during the COVID-19 pandemic, the emergence of urgent financing needs led companies to increase their debt ratios.