5. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile öğrenme anlayışları arasındaki ilişki
The relationship between 5th grade students' attitudes towards visual arts lesson and their understandings of learning
- Tez No: 772818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada ortaokulda öğrenim gören 5. Sınıf öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile öğrenme anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. 5. Sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlar ile öğrenme anlayışları arasındaki ilişki cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, yaşanılan bölge değişkenleri yönünden de incelenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Antalya ilinin merkez ilçesi Muratpaşa'daki X Ortaokulu ile Antalya ili Serik ilçesi Y Ortaokulunda öğrenim gören 200 öğrenci ile yürütülmüş, verileri geçerli olan 191 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada Selma Aslantaş (2014)'ın geliştirmiş olduğu görsel sanatlar dersine yönelik tutum ölçeği ile Gökhan Baş (2013)'ın geliştirmiş olduğu ilköğretim öğrencilerinin öğrenme anlayışları ölçeği kullanılmıştır. Öğrenme anlayışları ölçeği bilgiyi kazanma ve kullanma olarak öğrenme, kişisel değişim olarak öğrenme ve sosyal beceri olarak öğrenme olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır. Görsel sanatlar dersine yönelik tutum ölçeği ise tek alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, frekans, yüzde, ortalama standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Ölçek güvenirlik analizleri için Co. Alpha testi ve güvenirlik tespit edilebilmesi amacı ile faktör analizi yapılmıştır. Faktör analizinde Faktör KMO örneklem yeterlilik düzeyi, açıklanan varyans oranları hesaplanmıştır. Boyut puanlarının katılımcıların cinsiyet ve okullarına göre incelenmesi için t testi analizi yapılmıştır. Anne ve baba eğitim durumuna göre incelenmesi için Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Varyans analizi sonuncunda farklı çıkan grupların belirlenmesi için Scheffe testi yapılmıştır. Görsel sanatlar dersine yönelik tutum ve öğrenme anlayışı alt boyutları arasındaki ilişkilerin incelenmesi için korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda X Ortaokulu ile Y Ortaokulu arasında bilgiyi kazanma ve kullanma olarak öğrenme, kişisel değişim olarak öğrenme ve sosyal beceri olarak öğrenme düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. İki okul arasında öğrenme anlayışları ile öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Öğrencilerin öğrenme anlayışı düzeylerinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark bulunmazken, erkek öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarının aritmetik ortalamaları kız öğrencilere göre daha yüksek çıkmıştır. Öğrencilerin genelinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarının aritmetik ortalamalarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda anne eğitim durumlarının öğrencilerin öğrenme anlayışları ve tutumları üzerinde anlamlı fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Baba eğitim durumları ile öğrencilerin öğrenme anlayışları arasında anlamlı farkın olduğu sonucuna ulaşılırken, baba eğitim durumları ile öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yapılan korelasyon analizinde 5. Sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumları ile öğrenme anlayışları arasında zayıf düzeyde ilişki bulunurken, yapılan regresyon analizinde 5. Sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarının öğrenme anlayışlarını yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Görsel sanatlar dersinin kendine özgü yöntem ve ilkeleri olması, aynı zamanda öğrencinin kendini ifade etmesi ve yaratıcılığı temeline dayanması, sanat öğrenimi için daha farklı zihinsel ve psikomotor beceriler gerektirmesinden dolayı, görsel sanatlar dersine yönelik bir öğrenme anlayışı ölçeği hazırlanarak aynı hipotezin test edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the attitudes of the 5th grade students studying at secondary school towards the visual arts lesson and their understanding of learning. The relationship between the 5th grade students' attitudes towards the visual arts lesson and their understanding of learning was also examined in terms of gender, parental education level, and living region variables. The research was carried out with 200 students studying at X Secondary School in Muratpaşa, the central district of Antalya province, and YSecondary School in Antalya province Serik district in the 2021-2022 academic year, and 191 students with valid data were included in the study. In the research, the attitude scale towards the visual arts lesson developed by Selma Aslantaş (2014) and the learning understandings scale of primary school students developed by Gökhan Baş (2013) were used. The learning perceptions scale consists of three sub-dimensions: learning as acquiring and using knowledge, learning as personal change, and learning as social skills. The attitude scale towards the visual arts lesson consists of a single sub-dimension. In the analysis of the obtained data; descriptive statistics, frequency, percentage, mean standard deviation values were calculated. For scale reliability analyses, Co. Factor analysis was performed in order to determine the alpha test and reliability. In factor analysis, factor KMO sample adequacy level and explained variance rates were calculated. A t-test analysis was conducted to examine the dimension scores according to the gender and school of the participants. Analysis of variance (ANOVA) test was used to examine the parents according to their educational status. Scheffe test was used to determine the different groups as a result of variance analysis. Correlation analysis and regression analysis were applied to examine the relationships between the sub-dimensions of attitude towards the visual arts course and understanding of learning. As a result of the research, no significant difference was found between the levels of learning as gaining and using knowledge, learning as personal change and learning as social skills between X Secondary School and YSecondary School. There was no significant difference between the two schools' understanding of learning and the attitudes of the students towards the visual arts course. While there was no significant difference in the level of students' understanding of learning according to the gender variable, the arithmetic mean of the attitudes of male students towards visual arts course was higher than that of female students. It was observed that the arithmetic averages of the attitudes of the students towards the visual arts course were at a moderate level. As a result of the research, it was concluded that the educational status of the mothers did not make a significant difference on the learning understanding and attitudes of the students. While it was concluded that there was a significant difference between fathers' education levels and students' understanding of learning, there was no significant difference between fathers' education levels and students' attitudes towards visual arts course. In the correlation analysis, there was a weak correlation between the attitudes of the 5th grade students towards the visual arts course and their understanding of learning, while the regression analysis showed that the attitudes of the 5th grade students towards the visual arts course did not predict their understanding of learning. It has been suggested to test the same hypothesis by preparing a learning understanding scale for the visual arts course, since the visual arts course has its own methods and principles, is based on the student's self-expression and creativity, and requires different mental and psychomotor skills for art learning.