Sendikal memnuniyetin, sendikal bağlılık ve sendikal vatandaşlık davranışı üzerindeki etkileri: Nevşehir MEB örneği
The effects of union satisfaction on union commitment and union citizenship behavior: The case of Nevşehir MEB
- Tez No: 772837
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sendikalar, üyeleri lehine kazanım elde etmeye çalışan sivil toplum kuruluşlarıdır. Elde edilecek kazanımlar sendika üyelerinin,sendikalarından duyacakları memnuniyetietkileyebilecek bu da onların bir yandan sendikalarına olan sadakatlerini diğer yandan da sendikaları için özverili davranışta bulunma eğilimlerini etkileyebilecektir. Bu çalışmada, Nevşehir ilindeki MEB' na bağlı 397 kamu çalışanı üzerinde yürütülen ampirik bir çalışma ile üyelerin sendikal memnuniyetlerinin sendikal bağlılık ve sendikal vatandaşlık davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Online anket yöntemi ile toplanan veriler yapısal eşitlik modellenmesi kapsamında yol analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üyelerin sendikal memnuniyet, sendikal bağlılık ve sendikal vatandaşlık davranışı düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu söylenebilir. Sendikal memnuniyetin sendikadan yarar sağlama boyutunun sendikal bağlılığı ve sendikal vatandaşlık davranışını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği ancak sendikayla iletişim boyutunun ise sendikal bağlılık ve sendikal vatandaşlık davranışını etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trade unions are non-governmental organizations that try to gain gains in favor of their members. The gains to be obtained may affect the satisfaction of union members with their unions, which may affect their loyalty to their union, and their tendency to act selflessly for their union. In this study, the effects of members' union satisfaction on union commitment and union citizenship behavior were examined through an empirical study conducted on 397 public employees affiliated to the Ministry of National Education in Nevşehir. The data collected by the online survey method were analyzed by path analysis within the scope of structural equation modeling. According to the results obtained, it can be said that the union satisfaction, union commitment and union citizenship behavior levels of the members are generally high. It was concluded that the dimension of benefiting from the union of union satisfaction positively and significantly affects union commitment and union citizenship behavior, but the dimension of communication with the union did not affect union commitment and union citizenship behavior.