Para borçlarının ifası
Execution of money debts
- Tez No: 772850
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu tez çalışmasında para borçlarının ifa edilmesine dair esaslar ve özellikle para borçlarının kendine özgü yapısı ele alınmıştır. Her şeyden önce para kavramının hukuki anlamda tanımının ve kapsamının tespit edilmesi önem arz eder. Zira para kavramının kapsamının belirlenmesi, para yerine kullanılan ödeme araçlarına para borçlarına ilişkin kanun hükümlerinin uygulanıp uygulanamayacağı hususunu doğrudan etkiler. Bu tespitin yapılmasının ardından para borçlarının ne şekilde, nerede, ne zaman, kime ve kim tarafından ifa edilmesi gerektiği, para borcunda faiz, para borcunun ifasında özellik arz eden durumlar (para borcunun kısmen ifası, ifa sonucu doğuran durumlar, para borcunun ifasında ifa güçlüğü gibi) ve para borcunun ifasının ispat edilmesi konuları ele alınarak para borcunun ifasında uygulanacak hukuk kuralları belirlenmelidir. Bu tez çalışmasında bu sistematik göz önünde bulundurularak para borçlarının ifası ile ilgili ulaşılan sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main scope of this thesis is the principles of the execution of money debts and the peculiar structure of money debts. Primarily, it is crucial to determine the definition and scope of money in terms of intendment of law. Then, the determantion of the scope of the concept of Money directly affects the issue of whether the provisions of the law regarding Money debts can be applied to payment instruments used instead of Money. In the light of this determination, how, where, when, to whom and by whom money debts should be performed, interest on money debt, special circumstances for the performance of money debt (partial performance of money debt, situations resulting in performance, difficulty in performance in the performance of money debt). The legal boards to be applied in the performance of the money debt should be determined by considering the issues of proving the performance of the money debt. In this thesis, by considering this systematic, the results for the performance of money debts have been revealed.