Keçede kullanılan figürlerin çağdaş sanata yansımaları
Contemporary art of the figures used in felt reflections
- Tez No: 772892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Evrensel bir hammadde olan yün lifinden üretilen keçe, insanoğlunun bulmuş olduğu ilk tekstil maddesidir. Yün lifinin fiziksel ve kendine has bir özelliği olan keçeleşme, ısı, nem ve hareketin etkisiyle, liflerin birbirine tutunup kenetlenmesi ile oluşur. Keçenin ilk olarak ne zaman ve nerede yapılmaya başlandığı kesin olarak bilinmese de, soğuk iklim şartlarına sahip ve hayvancılığın olduğu toplumlarda geçmişten günümüze keçenin varlığı görülmektedir. Tarih boyunca çadırdan yer yaygısına, savaş zırhından başlıklara kadar günlük hayatta yer bulan keçenin kullanım alanları, Sanayi Devrimi'nin yaşanması ile oldukça azalmıştır. El sanatları çerçevesinde uzun yıllar varlığını sürdüren keçe, günümüzde zanaat ürünü olmaktan çıkmış; çağdaş sanat objesine dönüşmüştür. Lif sanatının varoluşunda ise çağdaş sanatçıların kullanmış olduğu geleneksel malzemeler ve tekstil teknikleriyle sanatta yeni bir anlatım unsuru oluşmuştur. Geleneksel bir tekstil formu olan keçe, günümüzde çağdaş sanat disiplinleri içinde yer alan“lif sanatında”da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sanatçıların yaratıcılıklarını dile getirme adına, sınırsız sayıda malzeme ve teknik kullanımına olanak sağlayan keçe, farklı malzemelerle entegre edilebiliyor olması istenilen forma girebiliyor olmasıyla sanatçıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada keçenin, ana hatlarıyla; tanımına, tekniklerine, tarihsel sürecine ve çağdaş sanattaki kullanımına değinilerek araştırılması amaçlanmıştır.“Keçede Kullanılan Figürlerin Çağdaş Sanata Yansımaları”başlığı altında hazırlanan bu çalışmada keçenin tanımı, tarihçesi, keçe teknikleri ve bunların çağdaş sanatta kullanımı ile ilgili araştırma yapılmıştır. Yapılan bu araştırmalardan yararlanılarak çalışmanın bölümleri oluşturulup, ana hatlarıyla bölüm başlıkları belirlenmiştir. Günümüzde keçe yapımında kullanılan bazı malzemeler ve teknikler, başlıklar altında anlatılmış, keçe ile figüratif yapıtlar üreten sanatçıların eserleri örnekleri ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Felt, which is produced from wool fiber, which is a universal raw material, is the first textile material found by human beings. Felting, which is a physical and unique feature of the wool fiber, occurs when the fibers cling to each other and interlock with the effect of heat, moisture and movement. Although it is not known exactly when and where felt was first made, the existence of felt has been seen from past to present in societies with cold climate conditions and animal husbandry. The usage areas of felt, which has been used in daily life from tents to floor mats, from war armor to headgear, have decreased considerably with the Industrial Revolution. Felt, which has existed for many years within the framework of handicrafts, has ceased to be a craft product today; It has become a contemporary art object. In the existence of fiber art, a new element of expression has emerged in art with the traditional materials and textile techniques used by contemporary artists. Thus, felt, which is a traditional textile form, has turned into“fiber art”, which is one of the contemporary art disciplines. Felt, which allows the use of an unlimited number of materials and techniques in order to express the creativity of the artists, attracts the attention of the artists as it can be integrated with different materials and can take the desired form. In this study, the main lines of felt are; It is aimed to investigate by referring to its definition, techniques, historical process and use in contemporary art.“Reflections of The Figures Used in Felt on Contemporary Art”, research was conducted on the definition, history, felt techniques of felt and their use in contemporary art. By using these researches, the sections of the study were created and the chapter titles were determined in outline. Today, some materials and techniques used for felt techniques are explained under the headings and the works of artists producing works with felt techniques are shown with examples.