Fen öğretimi ders başarısının değerlendirilmesinde Bütüncül Bulanık yaklaşım
Holistic Fuzzy approach to the evaluation of science teaching course success
  1. Tez No: 772932
  2. Yazar: MELEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının Fen Öğretimi dersine yönelik yıl sonu değerlendirme notunu bulanık mantık modeli ile tekrar tasarlamak ve tasarım sonucu elde edilen Bütüncül Bulanık Fen Öğretim Ders Notu ile Fen Öğretim Ders notunu kıyaslamak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'de bulunan bir üniversitede sınıf öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 126 öğrencinin Temel Fen Bilimleri, Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları ve Fen Öğretimi Ders Notları oluşturmaktadır. Veriler öğretmen adaylarına uygulanan form ile elde edilmiştir. Matlab programında bulunan Fuzzy Logic Toolbox aracı kullanılarak iki adımlı bulanık model tasarlanıp öğretmen adaylarının Bütüncül Bulanık Fen Öğretim ders notları hesaplanmıştır. Birinci modelde Temel Fen Bilimleri Ders Notu ve Fen Bilimleri Laboratuvar Uygulamaları Ders Notu giriş değişkeni, Bulanık Fen Ders notu ise çıkış değişkeni olarak alınmıştır. İkinci modelde ise Bulanık Fen Ders Notu ve Fen Öğretim Ders Notu giriş değişkenlerini oluştururken Bütüncül Bulanık Fen Öğretim Ders Notu çıkış değişkeni olarak belirlenmiştir. Araştırma modelinin çalışabilmesi adına literatürden de destek alınarak yirmi beş adet kural oluşturulmuştur. Her iki modelde de Mamdani bulanık çıkarım sistemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Fen Öğretim Ders notları ve Bütüncül Bulanık Fen Öğretim ders notları ortalamaları arasında Bütüncül Bulanık Fen Öğretim Ders notu lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırmada, Fen Öğretim Ders notları ve Bütüncül Bulanık Fen Öğretim Ders notları arasında .89 pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to redesign the year-end evaluation grade for the Science Teaching course of the teacher candidates with the fuzzy logic model and to compare the Holistic Fuzzy Science Teaching Lecture Note and the Science Teaching Lecture grade obtained as a result of the design. The study group of the research consists of Basic Science, Science Laboratory Practices and Science Teaching Lecture Notes of 126 students studying in the classroom teaching department at a university in Turkey in the 2021-2022 academic year. The data were obtained with the form applied to the teacher candidates. Using the Fuzzy Logic Toolbox tool in the Matlab program, a two-step fuzzy model was designed and the Holistic Fuzzy Science Teaching course grades of the teacher candidates were calculated. In the first model, Basic Science Lecture Note and Science Laboratory Applications Lecture Note are taken as input variable, Fuzzy Science Lecture Note is taken as output variable. In the second model, Fuzzy Science Lecture Note and Science Education Lecture Note are the input variables, while Holistic Fuzzy Science Lecture Note is determined as the output variable. In order for the research model to work, twenty-five rules were created with the support of the literature. Mamdani fuzzy inference system is used in both models. According to the results of the research, it was found that there is a significant difference in favor of the Holistic Fuzzy Science Teaching Course grades between the average of the Science Teaching Lecture Grades and the Holistic Fuzzy Science Teaching Course Grades. In addition, in the study, a significant positive correlation of .89 was found between Science Teaching Lecture Notes and Holistic Fuzzy Science Teaching Lecture Notes.