Dijital hizmet vergisinin anayasal vergileme ilkeleri açısından değerlendirilmesi
The evaluation of digital service tax in terms of constitutional taxation principles
- Tez No: 772931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dijitalleşmeyle birlikte globalleşen dünya düzeni birçok değişikliğin yaşanmasına sebebiyet vermiştir. Bu değişikliklerden en çok etkilenen devletler arası ticaret olmuştur. Zira dijital ortamda yapılan ticaret kendine has vergi kuralları olan dünya devletlerinin ekonomilerine büyük hasar vermiş ve vergisel sorunlara yol açmıştır. Bu soruna yönelik olarak bazı küresel kuruluşlar birtakım önlemler almış olsa dahi bu önlemler yetersiz kalarak devletlerin kendi vergileme kurallarına göre tedbir alma yoluna gitmesine sebebiyet vermiştir. Türkiye'de bu duruma istinaden 5.12.2019 tarihinde 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisini yürürlüğe sokmuştur. Fakat bu durum Türk Anayasasının 73. Maddesinde yer alan vergileme ilkelerinden olan vergi adaleti ilkesi, verginin eşitliği ilkesi, mali güce göre vergilendirme ilkesi, verginin genelliği ilkesi, vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı ilkesi, verginin kanuniliği ilkelerinde uyumsuzluğa sebebiyet vermiş ve bu ilkelere uygun bir vergi anlayışının oluşturulması önem arz ederken bir diğer ilke olan kamu giderlerinin karşılığı olması ilkesiyle uyumluluk göstermiştir. Bu çalışmada ulaşılan sonuç Türkiye'de yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisinin Türk anayasasının 73. Maddesinde yer alan vergileme ilkeleriyle olan uyumsuzluğunun giderilmesi gerektiği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The system of globalizing world has caused to experience many modifications with digitalization. The most affected by these changes is interstate trade. Because digital trade has damaged to economies of the world community which has tax rules of themselves and led to tax problems. For this problem, even if some global establishments have taken several precautions, these precautions have been insufficient and caused to take precaution according to the own tax rules of the states. Based on this situation, Turkish government has put into action Digital Service Tax, numbered 7194, on the twelfth of December, 2019. But this situation has caused inconsistency in the principles of tax justice, tax equality, taxation based on financial capacity, generality of tax, fair and balanced distrubution of tax, and legality of tax which are the principles of taxation in article 73 of Turkish Constitutional and while establishing a tax mentality, in line with these principles, is important, it is in rapport with the principle of remuneratin for public expenditures As a conclusion in this study, it is need to be corrected inconsistency Digital Service Tax , has been put into action in Turkey with principles of taxation in article 73 of Turkish Constitutional.