Logos yitimi ve modernite bağlamında kamusal alanı yeniden düşünmek
Rethinking the public sphere in the context of loss of logos and modernity
  1. Tez No: 772933
  2. Yazar: RÜMEYSA HACIMUSTAFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Aydınlanma düşüncesinin ve modernitenin yükselişine kadar insan kendini bir kozmosun parçası olarak görmekte ve bu süreçte kozmosa yüklediği anlam da logos çerçevesinde biçimlenmekteydi. İnsan, modernizme kadar logosun yönettiği o anlamlı düzen içerisinde devinen bir varlıkken tarihte açılan yeni parantezle birlikte bu hiyerarşik düzenden ve logostan kopuşunu sağlayacak rasyonel davranış biçimini benimseyerek kendisini merkeze alan başka bir düzen yaratır. Logosu parçalayan düzenin hem yeni tesellicisi hem de referansı olan nesnel akıl, modern zamanların ilerleyişinde objektif muhtevasını dağıtma eylemi göstermiştir. Bu yönüyle modernizm bir anlamda ideoloji veya zamanın ruhuna -zeitgeist- dönüşerek, belli söylemleri ve pratikleri meşrulaştırırken diğerlerini dışlayan normatif bir terime dönüşür. Böylece kendi ideallerinden sapan modernite kaçınılmaz olarak bir kriz hali ile karşı karşıya kalmıştır. Modernitenin krizi, onun kendini başka biçimlerde yapılandırmasını zorunlu hale getirerek kamusal alanın yeniden düşünülmesine olanak sağlamıştır. Bu çalışmada da evvela logos yitimi ve modernite arasındaki ilişki açığa çıkartılmış olup logos yitiminin, moderniteye ve ideolojilerin krizine hangi biçimde etki ettiği irdelenmiştir. Ve bu bağlamda modernitenin krizinin aşılması adına zorunluluk haline gelen kamusal alanın dönüşümünün imkânı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until the rise of the idea of Enlightenment and modernity, the man saw himself as a part of the universe. Within that period the meaning that man ascribes to the universe was also shaped within the context of logos. While the human being is an entity that moves in that meaningful order ruled by logos until modernism, later on, by adopting the rational behaviors he creates another order that centers himself. The objective reason, which is both the new consolator and the reference of the order that shatters the Logos, has tended to disperse its objective content in the advancing of modern times. In this respect, modernism turns into an ideology or a zeitgeist. Thus, it appears as a normative term that legitimizes certain discourses and praxis but also excludes others. Therefore, modernity, which deviated from its ideals, inevitably faced a crisis. The crisis of modernity made it necessary for it to reconfigure itself in other ways and allowed the public sphere to be rethought. In this study, first of all, the relationship between the disappearance of logos and modernity has been discussed and how the disappearance of logos affects modernity and the crisis of ideologies has been examined. In this context, it has been tried to reveal the possibility of the transformation of the public sphere, which has become a necessity in order to overcome the crisis of modernity.