Obez ve kilolu PKOS hastalarında yeni antropometrik ölçeklerin vücut yağ analizleri ile karşılaştırılması
Comparison of new anthroopometric scales with body fat analysis in obese and overweight PCOS patients
- Tez No: 772948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Polikistik Over Sendromu (PKOS) birçok metabolik sonucu olan, hormonal düzenin bozulduğu ve bunun sonucunda çok farklı klinik prezantasyonla ortaya çıkan bir hastalıktır. Fazla kilolu ve obez PKOS hastaları, PKOS olmayan kontrol grubu ile karşılaştırarak yeni antropometrik ölçeklerinin PKOS'ta klinik yerini ve bu yeni ölçeklerin vücut yağ analizi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mart 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hastalarda yapılmıştır. Tek merkezli ve retrospektif olan bu çalışmaya PKOS tanısı olan 122 hasta ile kilolu/obez 114 kontrol hastası dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri, antropometrik ölçümleri, metabolik ve hormonal parametreleri ve laboratuvar sonuçlarına hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Çalışmaya alınan PKOS'lu ve kontrol grubu hastalar fazla kilolu ve obez bireyler olarak ikişer subgruba ayrılarak analiz edilmiştir. Gruplar metabolik ve antropometrik ölçekler açısından birbirleri ile karşılaştırılmış ve antropometrik ölçeklerin yağ analizleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Veriler SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: PCOS is a disease with many metabolic consequences, disruption of hormonal regulation, and results in many different clinical presentations. We aimed to investigate the relationship of new anthropometric scales with body fat analysis by comparing overweight and obese PCOS patients with non-PCOS overweight and obese control group. Materials and Methods: This study was carried out between March 2022 and June 2022 on patients who applied to Süleyman Yalçın City Hospital Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic. This single-center and retrospective study included 122 patients with PCOS and 114 control patients who were overweight/obese. The clinical features, anthropometric measurements, metabolic and hormonal parameters and laboratory results of the patients were obtained from the patient files. Patients with PCOS and control group included in the study were analyzed by dividing into two subgroups as overweight and obese individuals. The groups were compared with each other in terms of metabolic and anthropometric scales, and the relationship of anthropometric scales with fat analysis was investigated. The data were analyzed using the SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program.