Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi: Gaziantep Üniversitesi ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi üzerine bir araştırma
Measuring the financial literacy levels of university students: A research on Gaziantep University and Hasan Kalyoncu University
- Tez No: 772947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz dünyası teknoloji ile birlikte sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Bu gelişme finansal türev ve çeşitliliklerinde olanak sağlarken bir taraftan da daha da karmaşık bir piyasa ortaya çıkarmakla birlikte kişileri olumsuz yönde etkilemektedir. Günümüzde kişiler bu karmaşıklıkla karşı karşıya gelmekte ve almış oldukları finansal kararların maliyetleri ile yüzleşmektedir. Bu sebeptir ki finansal okuryazarlık seviyelerinin artması ile genç kişilerin finansal tutum ve davranışları ile refah seviyesini olumlu yönde etki edecektir. Bu bağlamda yapılan tez çalışmasında Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçümü için SPSS analizi ile toplam da 392 üniversite öğrencisine anket formu uygulanmıştır. Bu sorulara bağlı olarak genel ve özel hipotezlere yer verilmiştir. Verilen ölçek ortalamaları ile finansal okuryazarlık düzeylerin karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan çalışmada Gaziantep Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçümü yapılmış öğrencilerin de çoğunluğu göz önüne alınarak Gaziantep Üniversitesi öğrencilerin okuryazarlık düzeyleri daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The world develop and change constantly with technology. This development provides oppotunities in financal derivates and diversification whereas it aslo creates an even complex market and affects negatively affects people. Nowadays, people face the the complexity and the costs of their financial decisions. For this reason, the increase in finacial literacy levels will poisitively affect the financial attitudes and behaviors of young people and their welfare level.In this context, questionnaire form was applied to 392 university students in total with SPSS analysis to measure the financial literacy levels of Gaziantep University and Hasan Kalyoncu University students. Depending on these questions, general and specific hypotheses are included. Comparison of financial leves was made with given scale averages. In the study, the financial literacy evels of Gaziantep University and Hasan Kalyoncu university students were measured, and as a result, the literacy levels of Gaziantep University students were higher considering the majority of the students.