Erken evre endometrium kanserli hastalarda primer cerrahi sonrası optimal takip protokolü belirlenmesi
  1. Tez No: 959195
  2. Yazar: CAN OZAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş : Endometrium kanseri en sık görülen jinekolojik malignitedir. Yaşam boyu endometrium kanserine yakalanma olasılığı %2.8'dir. Tedavi cerrahi olmakla beraber cerrahi sonrası adjuvant radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi gibi seçenekler mevcuttur. Primer cerrahi sonrası optimal takip protokolü belirlemede bir konsensus sağlanmış değildir. Bu çalışma, optimal takip protokolü belirlemek ve hangi tetkiklerin takipte kullanılmasının nüks tanısını koymada daha spesifik ve daha sensitif olduğunu bulmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem : Çalışmaya evre 1 ve 2, grade 1-3 endometrioid tip endometrium kanserli en az 2 yıl takip gerçekleştirilmiş 303 hasta dahil edilmiştir. 17 hastaya nüks tanısı konmuştur (%5.61). Nüks gelişen hastaların tanı konulma şekli her hasta için ayrı ayrı incelenmiştir. SPSS kullanılarak nükse etkili faktörler, tanı metodları arasında spesifite sensitivite analizleri yapılmıştır. Bulgular : Nüks gelişmesinin zamana karşı risk oranları kümülatif olarak incelendiğinde; ilk 23 ay %3.06, ilk 33 ay %7.52 nüks gelişme riski mevcuttur. Sadece CA 125 ile nüks tanısının konmasına dair yapılan analizde, fizik muayenenin sensivitesi 50,00%, spesifitesi 99,52%, pozitif prediktif değeri 88,89%, negatif prediktif değeri 96,30%, doğruluk oranı ise 96,00% olarak saptanmıştır. Grade'in her bir basamak artışının nüks görülmesi için odds'u 2.549 kat arttırdığı izlendi (%95 GA : 1,078 – 6,027; p=0,033). Evre'nin her bir basamak artışının nüks görülmesi için odds'u 2,943 kat arttırdığı izlendi (%95 GA : 1,270 – 6,820; p=0,012). Sonuç : Tümörün evresi ve grade'i arttıkça nüks riski artmakla beraber 25. aydan sonra artan nüks oranları dikkat çekicidir. Özellikle ilk 2 yıldan sonra yüksek grade ve derin myometrial invazyonu olan hastaların semptomları dikkate alınmalı, hastalar bilgilendirilmelidir. Fizik muayene ve hastaların semptomlarının nüksü saptamada temel teşkil ettiği bu çalışmanın temel bulgusudur. Diğer tanısal araçlar klinik değerlendirme sonucuna göre kullanıldığında etkindir. Anahtar kelimeler : Endometrium kanseri, takip protokolü
Özet (Çeviri)
Endometrial carcinoma is the most common gynecologic malignancy. The whole life risk of getting endometrial cancer diagnosis is %2.8. Primary treatment of endometrial carcinoma is surgery but there are also adjuvant treatment options like chemotherapy, radiotherapy and hormonal therapy. Universal consensus is not established about ideal follow up protocol after surgery. The aim of this study is to create a follow up protocol for patients with early stage endometrial cancer and decide which tests are more useful in detecting recurrences. Materials-Methods: 303 patients with stage 1 and 2, grade 1-3 endometrioid type endometrial cancer who underwent follow-up for at least 2 years were included in the study. Recurrence were diagnosed in 17 patients (5,61). Diagnostic method in recurrence was analyzed for each patient. Analysis of risk factors for recurrence were done using SPSS. Specificity sensitivity analyzes were also performed among the diagnostic methods. Results : Risk of recurrence rates when examined cumulatively against time; the first 23 months had a risk of developing 3.06%, the first 33 months had a recurrence rate of 7.52%. Sensitivity of physical examintaion was 50.00%, specificity 99.52%, positive predictive value 88.89%, negative predictive value 96.30% and accuracy rate 96.00% respectively. It was found that each step increase of grade increased recurrence odds by 2.549 times (95% CI : 1,078 – 6,027; p=0,033). and each step increase of stage increased recurrence odds by 2,943 times (95% CI : 1,270 – 6,820; p=0,012). Conclusion: It is noteworthy that recurrence rate increases after 25 months and the risk of recurrence increases as the tumor stage and grade worsens. Especially after the first 2 years symptoms in patients with high grade and deep myometrial invasion should be considered risky and patients should be informed about seeking medical care when symptoms occur. In conclusion, physical examination and symptoms of patients are key factors in detecting reccurences other diagnostic methods can be used according to clinical findings. Keywords : Endometrium cancer, follow up protocol