Sigara içen ve içmeyen COVID-19 hastalarında semptom sıklığının, süresinin, şiddetinin ve ilişkili durumların değerlendirilmesi
Evaluation of symptom frequency, duration, severity and related conditions in smoking and NON-smoking COVID-19 patients
- Tez No: 773056
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen COVID-19 hastalarında semptom sıklığının, süresinin, şiddetinin ve ilişkili durumların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma sigara içen ve içmeyen COVID-19 hastalarında semptom sıklığının, süresinin, şiddetinin ve ilişkili durumların değerlendirilmesini amaçlayan retrospektif bir araştırmadır. Araştırma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İşyeri Hekimliğine 01.04.2020-31.01.2021 tarihleri arasında başvuran ve PCR testleri pozitif çıkan sigara içen 197 COVID-19 hastasının tamamı ve bu hastalara yaş, cinsiyet, kronik hastalık ve meslek açısından eş tutulmuş 197 sigara içmeyen COVID-19 hastası alınarak yapıldı. Veri toplama, dosya taranması ve yüz yüze anket doldurma yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Veri toplama araçları olarak; işyeri hekimliği hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Eksik veriler, sosyodemografik değişkenlerin ve geçirdiği COVID-19 hastalığına dair bilgilerin sorulduğu 26 soruluk bir anket formunun doldurulmasıyla tamamlandı. Sosyodemografik veriler olarak; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, meslek, temas durumu, kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar ve sigara kullanma durumu ve miktarı soruldu. Geçirdiği COVID-19 hastalığına dair bilgiler; başvuruda semptom varlığı, şiddeti (VAS kullanılarak), süresi ve başvuru sonrası başlayan semptom varlığı, şiddeti ve süresi soruldu. Hastaların dosya incelemelerinden hastalık şiddeti, yatış durumu, hastalığın klinik seyri, laboratuvar bulguları, görüntüleme bulguları ve satürasyon değerleri incelendi. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This study is a retrospective study aiming to evaluate the frequency, duration, severity and associated conditions of symptoms in smokers and nonsmokers with COVID-19. The study was conducted in 197 smoker COVID-19 patients who applied to Selcuk University Medical Faculty Hospital Occupational Medicine between 01.04.2020-31.01.2021 and whose PCR tests were positive, and 197 non-smoker COVID-19 patients equated to these patients in terms of age, gender, chronic disease and occupation. Data collection was carried out using file scanning and face-to-face survey filling method. As data collection instruments; Occupational medicine patient files were reviewed retrospectively. Missing data were completed by filling out a 26-question questionnaire asking about sociodemographic variables and information about the COVID-19. As the sociodemographic data; Age, gender, education level, occupation, contact status, chronic diseases and drugs they use, and smoking status and amount were asked . Information about the COVID-19 disease he had; Presence of symptoms, severity (using VAS), duration, and presence, severity, and duration of symptoms that started after admission were asked. Disease severity, hospitalization status, clinical course of the disease, laboratory findings, imaging findings and saturation values were examined from the file examinations of the patients.The data were evaluated in the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program. Statistical significance was accepted as p0.05).