Akut serebrovasküler olaylı hastalarda serum s100b protein düzeylerinin lezyonun tipi, büyüklüğü ve lokalizasyonu ile ilişkisi
The relationship between serum s100b protein levels and lesion type, size and location in patients with acute cerebrovascular stroke
- Tez No: 561645
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NEŞE ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı akut inmeli hastalarda serum S100B seviyeleri ile lezyonun tipi ve büyüklüğü arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Akut serebrovasküler olay geçiren 62 hasta çalışmaya dahil edildi.26 sağlıklı kontrol grubu olarak belirlendi. Örnekler hastaların hastaneye başvurusundan 24 saat içerisinde alındı.Hastalar kranyal bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans tetkikleri kullanılarak lezyonların tipine göre iskemik ve hemorajik inme gruplarına ayrıldılar. İskemik grup Bamford sınıflamasına göre total anterior sirkülasyon enfarktları (TACI), kısmi anterior sirkülasyon enfarktları (PACI) ve posterior sirkülasyon enfarktları (POCI) gruplarına olmak üzere 3 gruba ayrıldılar. Çalışmamızda iskemik ve hemorajik gruplar arasında S100B değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ancak kontrol gruplarına kıyasla iskemik ve hemorajik gruplarda yerleşim yeri ve lezyon büyüklüğü açısından istatistiksel olarak anlamlı derecede fark saptandı. Çalışmamızın sonuçları S100B seviyelerinin iskemik ve hemorajik inme sonrası beyin hasarının belirteci olarak kullanılabileceğini göstermiştir ancak mutlak bir karar için bu konuda daha çok çalışmanın yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to access whether there is a relationship between lesion type and size and serum protein s100B levels in patients with acute stroke. 62 patients with acute cerebrovascular accident were enrolled to the study. 26 healthy age matched people are used as controls. Serum samples of the patients were obtained within 24 hours after admission. All the patients were divided into ischemic and hemorrhagic groups according to the type of lesion confirmed by CT and/ or MRI. The group with ischemic lesions are analysed by dividing into 3 groups according to lesion localisation and size as total anterior circulation infarcts (TACI), partial anterior circulation infarcts (PACI) and posterior circulation infarcts (POCI) with Bamford classification. In our study we found no statistically significant differences between levels of protein S100 B levels both in hemorrhagic and ischemic stroke groups. When analysed in terms of localisation and volume we found a statistically significant difference both in ischemic and hemorrhagic groups in terms of S100B levels when compared to normal controls. The results of our study revealed that serum S100 B levels can be used as an indicator of brain injury after ischemic and hemorrhagic stroke but more studies are required about this relationship to make an accurate deduction.