Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda vinkristin nöropatisinin değerlendirilmesi
Evaluation of vincristine-induced neuropathy in children with acute lymphoblastic leukemia
  1. Tez No: 773116
  2. Yazar: HİLAL BETÜL CAMIZCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Vinkristin ilişkili nöropati (VİN), vinkristinin en sık görülen ve doz kısıtlamayı gerektiren yan etkisidir. Yaşam kalitesini etkilediği gibi, tedavi gecikmesi ve vinkristin tedavisinin kesilmesine yol açmaktadır. Akut lenfoblastik lösemide (ALL) sağkalım oranlarının artmasıyla VİN'in klinik önemi artmakta olup; risk belirleyicileri, önleme ve tedavi seçenekleri, aydınlatılması gereken önemli noktalar halini almıştır. Bu çalışma ile, kliniğimizde tedavi gören akut lenfoblastik lösemi tanılı hastaların dosya kayıtları, VİN açısından değerlendirilerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmada Ocak 2010-Aralık 2020 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bilim Dalında takip edilen ALL tanılı 282 hastanın dosya kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Klinik ve/veya elektrofizyolojik çalışma ile VİN tanısı alan 64 hasta çalışmaya dahil edildi. Aynı hasta grubu içerisinden vinkristin nöropatisi gelişmeyen hastalardan kontrol grubu belirlendi. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar değerleri, elektromiyografi sonuçları, aldıkları vinkristin tedavisine ait parametreler, vinkristin nöropatisi tedavisi ve tedaviye yanıtları incelendi. Nöropati şiddeti Ulusal Kanser Enstitüsünün yaygın görülen yan etkiler için ortak terminoloji ölçeğine (CTCAE) göre derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Vincristine-induced neuropathy (VIN) is the most common and dose-limiting adverse effect of vincristine. It does not only affect the quality of life, but also causes treatment delay and discontinuation of vincristine treatment. Clinical importance of VIN is getting increased with increasing survival rate of acute lymphoblastic leukemia (ALL), which has made the risk factors, as well as prevention and treatment options important points to consider. It was aimed with this study to contribute to the literature by evaluating medical records of patients who were diagnosed with acute lymphoblastic leukemia and being treated in our clinic in regard to VIN. Patients and Methods: In this study, medical records of 282 patients diagnosed with ALL who were followed-up in Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine, Division of Pediatric Hematology and Oncology between January 2010 and December 2020 were examined retrospectively. Sixty-four patients who were clinically and/or electrophysiologically diagnosed with VIN were included in the study. A control group was comprised of patients from the same group who did not develop VIN. Patients' demographic characteristics, clinical features, laboratory results, electromyography results, parameters regarding vincristine treatment, treatment for VIN and response to treatment were evaluated. Severity of neuropathy was graded in accordance with Common Terminology Criteria for Common Adverse Effects (CTCAE) of National Cancer Institute.