Çalışan bireylerin sosyal karşılaştırma düzeyleri ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social comparison levels and anger expression styles of working individuals
- Tez No: 773135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada çalışan bireylerin sosyal karşılaştırma düzeyleri ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcıların 63'ü kadın, 59'u erkek, yaş aralığı 18-64, yaş ortalaması 33'tür. Araştırmada demografik bilgi formu, Sosyal Karşılaştırma Ölçeği ve Sürekli Öfke – Öfke İfade Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatiksel yorumlanabilmesi için, demografik bilgi formunda yer alan değişkenlerin dağılımları Frekans Analizi ile tespit edilmiştir. Elde edilen veriler ve değişkenlerin arasındaki farklılığı saptamak için Bağımsız Gruplarda t-Testi Analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon Analizi ve bu ilişkiyi yordamak amaçlı Regresyon Analizi yapılmıştır. Bu araştırmada örneklemin sosyal karşılaştırma düzeyleri ile öfke ifade tarzları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çalışma analizleri demografik verilerle birlikte değerlendirildiğinde ise anlamlı ilişki ve farklılıklar bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların Sosyal Karşılaştırma Ölçeğinden ortalama 82.93 puan ile orta üstü düzeyde olumlu benlik algısına sahip olduğu görülmüştür. Sürekli Öfke – Öfke İfade Tarzı Ölçeğinden alınan puanlara göre, sürekli öfke ortalaması, 18.57, en yüksek ifade tarzının da 21.90 ile öfke-kontrol puanı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social comparison levels and anger expression styles of working individuals was examined. Of the participants, 63 were female, 59 were male, the age range was 18-64, and the average age was 33. Demographic information form, Social Comparison Scale (SCS) and Trait Anger - Anger Expression Style Scale (STAXI) were used in the study. For statistical interpretation of the data, the distributions of the variables in the demographic information form were determined by Frequency Analysis. Independent Groups t-Test Analysis and One-Way Analysis of Variance were used to determine the differences between the obtained data and variables. Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between the scales and Regression Analysis was used to predict this relationship. In this study, no significant relationship was found between the social comparison levels of the sample and anger expression styles. When the study analyzes was evaluated together with demographic data, significant relationships and differences were found. According to the results of the analysis, it was seen that the participants had an above average positive self-perception with an average score of 82.93 from the SCI. According to the scores obtained from the STAXI, the mean of trait anger was found to be 18.57 and the highest expression style was anger-control score with 21.90.