Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve Non-alkolik steatohepatitis'de oksidatif stres etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress impact on Non-alcoholic faty liver disease and Non-alcoholic steatohepatitis
- Tez No: 773139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR ADANIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ: Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) aşırı alkol tüketimi olmadan özellikle Tip 2 Diyabetes Mellitus (Tip2DM) ve obezite ile ilişkili olarak karaciğerde yağ birikimini ifade eder. Non-alkolik steatohepatit (NASH) ise hepatositlerde aşırı trigliserit birikimi (steatoz), inflamasyon, hasarlanma ve apopitozisin görüldüğü, NAYKH'nın ilerlemiş ciddi olan formudur. Basit yağlanmanın prognozu iyi olmasına karşın NASH siroza ilerleyebilmekte ve hepatosellüler kanser gelişebilmektedir. NAYKH'na neden olan mekanizmalar halen net değildir. 'Çoklu paralel darbe' modeline göre NAYKH'nın patofizyolojisi ve gelişiminde birçok neden rol oynamaktadır ve bu nedenler; genetik polimorfizm, epigenetik değişimler, insülin direnci, diyet, fiziksel aktivite azlığı, obezite, adipokin disregülasyonu, lipotoksisite, oksidatif stres, bağırsak florasının bozulması ve endokrin bozuklardan meydana gelmektedir. NASH gelişiminde sıklıkla yağ birikimine dışında ek etiyolojik faktörler bulunmaktadır. Yapılan birçok çalışma NAYKH'nın NASH'e ilerlemesinde oksidatif stresin önemli olduğunu göstermiştir. Bu çalışmamızda basit yağlanma ve NASH' te oksidan ve antioksidan düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle basit yağlanmadan NASH'e geçişte oksidatif stresin rolü değerlendirilecektir. MATERYAL-METOD: Çalışmaya ultrasonografi ile karaciğer yağlanması saptanan 99 hasta dahil edildi. ALT düzeyi normal olan 49 hasta basit yağlanma (NAYKH) grubunda, ALT yüksekliği bulunan 50 hasta steatohepatit (NASH) grubunda değerlendirildi. Hastalar ultrasonografide ekojenite artışına göre Grade 1, Grade 2, Grade 3 olarak 3 gruba ayrıldı. Tüm hastaların rutin biyokimyasal parametreleri ve Total Antioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS), Malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü. Tüm hastaların boy ve kilo ölçümleri yapıldı ve kilo/boyun metrekaresi formülü ile vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı. Tüm hastalarda TOS/TAS formülü ile oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplandı. Çalışma verilerinin istatiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Kategorik verilerin gruplar arası dağılımını incelemek amacıyla ise Kikare testi kullanıldı. Numerik verilerin normalite ve homojenite analizleri Kolmogorov-Simirnov ve Levene's testleri ile yapıldı. Numerik verilerin gruplar arası karşılaştırılması Mann Whitney U ve bağımsız örneklemede T testi kullanılarak yapıldı. Ayrıca iki numerik değişkenin korelasyonunu incelemek amacıyla Pearson ve Spearman's korelasyon testleri kullanıldı. Tüm verilerin değerlendirilmesinde %95 güven aralığı (p= 0,05) uygulandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is characterized by fat accumulation in the liver without excessive alcohol intake in association with Type-2 Diabetes and obesity. Non-alcoholic steatohepatitis (NASH) is the advanced and severe form of NAFLD and defined by the presence of inflamattion, injury and apoptosis in hepatocytes. While the prognosis of simple steatosis is favorable, NASH may progress to cirrhosis and hepatocellular carcinoma. The mechanisms that cause NAFLD are still unclear. In a multiple- parallel-hit model, various factors play a role in the pathophysiology of NAFLD and these include; genetic polymorphism, epigenetic alterations, insulin resistance, diet, lack of physical activity, obesity, dysregulation of adipokines, lipotoxicity, oxidative stress, disruption of the intestinal flora and endocrine disorders. Additional etiological factors except that fat accumulation are usually present in the development of NASH. Many studies have shown that oxidative stress is piovital in the progression of NAFLD to NASH. This study aimed to evaluate oxidants and antioxidants in simple steatosis and NASH and the role of oxidative stress in the progression of NAFLD to NASH. MATERIALS AND METHODS: A total of 99 patients diagnosed steatosis with ultrasonography were enrolled in the study. The patients were divided into two groups; 49 patients with normal serum ALT were in NAFLD group and 50 patients with high serum ALT were in NASH group. According the level of increase in echogenicity in ultrasonography, patients were classifed into three groups as Grade 1, Grade 2 and Grade 3. The biochemical parameters and Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidant Status (TOS), Malondialdehyde (MDA) were measured. Height and weight measurements of all patients were done and body mass index (BMI) was calculated using the formula weight/square meters. Oxidative Stress Index (OSI) was calculated using the formula TOS/TAS. The study data was statistically analyzed using SPSS 20.0 programme. Chi-square test was used to evaluate the distribution of categorical data between groups. Normality and homogeneity of numerical data were analyzed using Kolmogorov-Smirnov and Levene's tests. Mann Whitney U test was used in comparison of numerical data between groups and T test was used in independent sampling. In addition, Pearson and Spearman' s tests were used to analyze the correlation of two variables. The %95 level of confidence interval (p=0,05) was applied to evaluate all data.