Okul öncesi eğitim dönemi çocuklarının erken liderlik özellikleri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between early leadership characteristics and social skills of preschool children
- Tez No: 773178
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞARE AKTAŞ ARNAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5 yaş çocuklarının erken liderlik özellikleri ile sosyal beceri düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada korelasyonel (ilişkisel) tarama modeli kullanılmaktadır. 5 yaş grubu 250 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada 'Demografik Bilgi Formu, Erken Çocukluk Dönemi Liderlik Ölçeği (EÇDLÖ) ,Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) Öğretmen Formu" kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada öğretmen algılarına göre; çocukların liderlik düzeyleri yüksek, çocukların az bir kısmının sosyal becerileri yaşıtlarına göre normal ve yeterli düzeyde olarak belirlenmiştir. Çocukların başlangıç, akademik destek, arkadaşlık becerileri ile liderlik özellikleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönde; duygularını yönetme becerileri ile liderlik özellikleri arasında orta seviyede ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Regreasyon analiz sonuçlarına göre çocukların sosyal becerileri ile çocukların liderlik özellikleri arasında pozitif yönde orta seviyede anlamlı bir ilişkinin olduğu, başlangıç ve arkadaşlık becerilerinin, çocukların liderlik özelliklerinin anlamlı yordayıcısı olduğu görülmüştür. Toplam varyansın %61'inin sosyal beceriler tarafından açıklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between early leadership characteristics and social skill levels of 5-year-old children. Correlational screening model is used in the study. 250 children aged 5 years constitute the study group of the research. 'Demographic Information Form, Early Childhood Leadership Scale (ECDLÖ), Preschool Social Skills Assessment Scale (OSBED) Teacher Form' were used in the study. In this study, according to teacher perceptions, children's leadership levels were found to be high, and a small number of children's social skills were found to be normal and adequate compared to their peers. A significant relationship was found between children's initiation, academic support, friendship skills and leadership characteristics at a high level and positively; and a significant relationship was found between children's ability to manage their emotions and leadership characteristics at a moderate level and positively. According to the results of the regression analysis, there was a positive and moderately significant relationship between children's social skills and children's leadership traits, and initial and friendship skills were found to be significant predictors of children's leadership traits. It was determined that 61% of the total variance was explained by social skills.