Okul öncesi dönem çocuklarının davranışsal öz düzenleme becerileri ile liderlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of preschool children's behavioral self-regulation skills and leadership characteristics
  1. Tez No: 913772
  2. Yazar: SEVGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 48-66 ay çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri ile liderlik özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara İli Altındağ, Çankaya ve Keçiören ilçelerinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anasınıfı ve anaokullarına devam eden 48-66 ay arasında 192'si kız ve 205'i erkek olmak üzere toplam 397 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için“Genel Bilgi Formu”; çocukların davranışsal öz düzenleme becerini belirlemek için“Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ)”; çocukların liderlik özelliklerini belirlemek için“Erken Çocukluk Dönemi Liderlik Ölçeği (EÇDLÖ)”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde bağımsız değişkenin kategori sayısının iki olduğu durumlarda parametrik test varsayımlarının sağlandığı durumlar için bağımsız örneklemler t testi, sağlanmadığı durumlar için ise parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Kategori sayısı ikiden fazla olduğu durumlarda ise parametrik test varsayımlarının sağlandığı durumlarda tek yönlü varyans analizi, sağlanmadığı durumlarda parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇODDÖ) ve Erken Çocukluk Dönemi Liderlik Ölçeği (EÇDLÖ) puanları arasındaki ilişkiler için ise Spearman Brown korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocukların davranışsal öz düzenleme becerileri çocuğun yaşına, cinsiyetine, anne öğrenim durumuna ve baba öğrenim durumuna göre istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterirken; doğum sırasına göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Çocukların liderlik özellikleri çocuğun cinsiyetine, anne öğrenim durumuna ve baba öğrenim durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterirken; yaşına ve doğum sırasına göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırmada davranışsal öz düzenleme becerileri ile liderlik özellikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the behavioral self-regulation skills and leadership qualities of children aged 48 to 66 months attending preschool educational institutions. The research involved a total of 397 children, comprising 192 girls and 205 boys, attending official kindergartens and preschools affiliated with the ministry of national education in the altındağ, çankaya, and keçiören districts of ankara. To obtain necessary information regarding the children and their families, a“general ınformation form”was used; the“child behavior assessment scale (cbas)”was utilized to determine the children's behavioral self-regulation skills; and the“early childhood leadership scale (ecls)”was employed to assess the children's leadership qualities. In the analysis of the research data, when the number of categories for the independent variable was two, the independent samples t-test was applied for cases where the assumptions of parametric tests were met, while the mann-whitney u test was used when the assumptions were not satisfied. In cases where the number of categories exceeded two, one-way analysis of variance (anova) was used when the parametric test assumptions were fulfilled, and the kruskal-wallis h test was employed when they were not. Spearman-brown correlation analysis was utilized to examine the relationships between the scores of the child behavior assessment scale (cbas) and the early childhood leadership scale (ecls). The results indicated that the children's behavioral self-regulation skills showed statistically significant differences based on the child's age, gender, maternal education level, and paternal education level, while no significant differences were found according to birth order. Additionally, children's leadership qualities demonstrated statistically significant differences based on gender, maternal education level, and paternal education level, but no significant differences were observed concerning age and birth order. The study concluded that there is a positive and significant relationship between behavioral self-regulation skills and leadership qualities.