İçsel pazarlama bağlamında kurumsal itibar ve müşteri odaklılık: Kamu bankaları üzerine bir araştırma
Corporate reputation and customer orientation in the context of internal marketing: A research on public banks
- Tez No: 773184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; kamu bankalarında çalışanların içsel pazarlama faaliyetlerine yönelik değerlendirmeleri ile kurumsal itibar algıları ve müşteri odaklılık eğilimleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın evrenini, Balıkesir merkezinde bulunan kamu bankalarında görevli 235 personel oluşturmaktadır. Personelin tamamına ulaşılmaya çalışılmış ancak kullanılabilir 208 adet anket analizlere alınmıştır. Verilere faktör, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, H1 hipotezi (içsel pazarlama (ve alt boyutları) ile kurumsal itibar (ve alt boyutları) arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır) ve H2 (içsel pazarlama (ve alt boyutları) ile müşteri odaklılık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır) kabul edilmiştir. H3 hipotezi (çalışanların içsel pazarlama uygulamasına yönelik değerlendirmeleri çalışma sürelerine göre farklılık göstermektedir) yapılan ANOVA analizi sonucunda (0,0330,05) olduğu için reddedilmiştir. Sonuç olarak, içsel pazarlama yaklaşımı ile kurumsal itibar arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu ve içsel pazarlama yaklaşımı ile müşteri odaklılık arasında anlamlı ve pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to investigate the relationship between the internal marketing activities of employees in public banks and their perceptions of corporate reputation and customer orientation tendencies. The population of the research consists of 235 personnel working in public banks in the center of Balıkesir. It was tried to reach all of the personnel, but 208 usable questionnaires were included in the analysis. Factor, ANOVA, correlation and regression analyzes were performed on the data. As a result of the analysis, H1 hypothesis (there is a positive and significant relationship between internal marketing (and its sub-dimensions) and corporate reputation (and its sub-dimensions) and H2 (there is a positive and significant relationship between internal marketing (and its sub-dimensions) and customer orientation. ) the ayes have it. The H3 hypothesis (employees' evaluations of internal marketing practice differ according to their working hours) was accepted as a result of the ANOVA analysis (0.0330.05) for the result of the ANOVA analysis. As a result, it was concluded that there is a significant and positive relationship between the internal marketing approach and corporate reputation, and there is a significant and positive relationship between the internal marketing approach and customer orientation.