İktisadi ve idari bilimler fakültesi öğrencilerinin bireysel kariyer planlama süreci ve kariyer değerlerinin incelenmesi: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi örneği
Investigation of individual career planning process and career values of faculty of economics and administrative sciences students: The case of Bandirma Onyedi Eylul University
  1. Tez No: 773187
  2. Yazar: UMUT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve çalışma hayatının değişen yapısı bireylerin kariyere ilişkin bakış açılarını etkilemiştir. Yaşanan bu yenilikler bireylerin kariyer değerlerinde ve kariyer planlamalarında farklılıklar yaratmıştır. Kariyer kavramı genel anlamda; mesleğe hazırlık, meslek seçimi ve işe girişi içeren, çalışma hayatı boyunca devam eden hatta emeklilik sonrasını da kapsayan bir süreci ifade etmektedir. Bireylerin bu sürecin her diliminde başarıyı yakalayabilmesi ise kariyer öncesi kendilerine uygun ve doğru bir hazırlık dönemi geçirmesi ile ilişkilidir. Burada bireylerin inanç, tutum, davranış, ilgi, yetenek, istek, beklenti ve ihtiyaçlarından oluşan kariyer değerleri öne çıkmakta ve kariyer planlarının belirlemesinde önemli bir etken oluşturmaktadır. Literatür incelendiğinde lisans öğrencilerinin kariyer değerleri ve bireysel kariyer planlamalarının birlikte ele alınarak yapılmış çalışmaların az sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada kariyer, kariyer planlama, değerler, kariyer değerleri kavramsal olarak açıklanmakta ve üniversite eğitimi devam eden bireylerin, demografik bilgileri analiz edilerek kariyer değerleri ve bireysel kariyer planlamaları incelenmektedir. Bu bağlamda Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören 439 öğrenciye ulaşılmıştır. Ankete doğru katılım sağlayan 432 öğrencinin anket verileri analiz edilmiştir. Yapılan analizler doğrultuşunsa ankete katılan lisans öğrencileri kariyer fırsatlarıyla ilgilendiği, ülkenin sosyo-ekonomik koşullarından etkilendiği ve rekabetçi çalışma ortamlarını tercih ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, technological developments and the changing structure of working life have affected individuals' perspectives on career. These innovations have created differences in the career values and career planning of individuals. The concept of career in general terms; ıt refers to a process that includes preparation for the profession, career choice and entry to work, continues throughout working life and even includes after retirement. The ability of individuals to achieve success in every part of this process is related to having a suitable and correct preparation period before their career. Here, career values consisting of individuals' beliefs, attitudes, behaviours', interests, abilities, wishes, expectations and needs come to the fore and constitute an important factor in determining their career plans. When the literature is examined, it is seen that there are few studies conducted by considering the career values and individual career planning of undergraduate students together. In this study, career, career planning, values, career values are explained conceptually and career values and individual career planning are examined by analysing the demographic information of individuals who continue their university education. In this context, 439 students studying at Bandirma Onyedi Eylul University Faculty of Economics and Administrative Sciences were reached. The survey data of 432 students who participated in the survey correctly were analysed and evaluated. In line with the analyzes made, it was concluded that the undergraduate students who participated in the survey were interested in career opportunities, were affected by socio-economic conditions of the country and preferred competitive working environments.