Üniversite öğrencilerinde Akdeniz diyetine uyumun sağlıklı beslenme tutumu ve faz açısı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of Mediterranean diet compliance with healthy eating attitude and phase angle in university students
  1. Tez No: 773204
  2. Yazar: FATMA ÖZNUR AFACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SALİH SÖNMEZDAĞ, DOÇ. DR. BİRSEN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme, sağlığın korunması, geliştirilmesi ve kronik hastalıkların önlenmesi için gerekli etmenlerden biridir. Akdeniz diyeti ise beslenme açısından yeterli, dengeli ve sürdürülebilir; hücre zarı özelliklerini aktif olarak modüle ettiği bilinen sağlıklı bir diyet modelidir. Hücre zarı bütünlüğünün ve vücut hücre kütlesinin bir belirteci olarak kullanılan“Faz Açısı”çeşitli hastalıklarda morbidite ve mortalitenin bir göstergesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma gözlemsel tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olup, Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde Akdeniz diyetine uyumun sağlıklı beslenme tutumu ve faz açısı arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ağustos-Eylül 2022 arasında 18-33 yaş arası üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Bireylerin sosyodemogrofik özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları, hastalık durumuna ilişkin bilgiler ve antropometrik ölçümleri anket formuna kaydedilmiştir. Bireylerin Akdeniz diyetine uyumu“Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği”ile beslenmeye ilişkin tutumları“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Bireylerin %8.3'ü zayıf, %66.7'si normal, %25'i hafif kilolu ve obezdir. Kadınların faz açısı ortancası 6.07° ve erkeklerin 7.3° olup tüm bireylerin faz açısı ortancası 6.26°'dır. Bireylerin Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği puan ortancası 6, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği puan ortalaması 74.3 olarak belirlenmiştir. Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ile faz açısı kesim noktası ≥5.94 bulunmuştur. Faz açısının, Akdeniz diyetine uyumu öngörmede tanısal değeri olduğu ancak bu durumun istatistiksel olarak önemli olmadığı görülmüştür (p>0.05). Akdeniz diyetine bağlılık ile sağlıklı beslenme tutumu arasında pozitif yönde önemli bir ilişki belirlenmiştir (r=0.310, p=0.001). Sonuç olarak, bireylerde biyoelektirik impedans analizi ile değerlendirilen faz açısı, hücre sağlığı ve kaliteli beslenmenin değerlendirilmesinde bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is important for protection of health, prevention of chronic diseases. The Mediterranean diet, is nutritionally adequate, balanced, sustainable and actively modulate cell membrane properties.“Phase Angle”is used as indicator of cell membrane integrity, morbidity and mortality in various diseases. This study was aimed to evaluate the relationship between healthy eating attitude and phase angle of adherence to the Mediterranean diet in students and was actualized with university students aged 18-33 between August-September 2022. Sociodemographic characteristics, nutritional and physical activity habits, disease status, anthropometric measurements were recorded in the questionnaire. The adaptation of individuals to the Mediterranean diet was evaluated with“Mediterranean Diet Adherence Scale”and attitudes towards nutrition with“Attitude Healthy Eating Scale”. Of individuals are 8.3% underweight, 66.7% normal, 25% slightly overweight and obese. The median phase angle of women's 6.07°, men's 7.3°, of all individuals is 6.26°. The mean score of the Mediterranean Diet Adherence Scale of individuals was 6, the Attitudes Healthy Eating Scale was determined as 74.3. The phase angle cut-off point was found to be ≥5.94 with Mediterranean Diet Adherence Scale and Attitude Healthy Eating Scale. It was observed that the phase angle had a diagnostic value in predicting adherence to the Mediterranean diet, but this was not significant. A significant positive correlation was determined between adherence to the Mediterranean diet and healthy eating attitude. Consequently, phase angle evaluated by bioelectrical impedance analysis in individuals can be used as an indicator in the evaluation of cell health and quality nutrition.