Okul öncesi ve ilköğretim öğretmenlerinin örgütsel mutluluk düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool and primary education teachers' organizational happiness levels and leadership orientations
- Tez No: 870155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAYRİ KUĞUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi ve ilköğretim öğretmenlerinin örgütsel mutluluk düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı'nda Rize merkez ve ilçelerinde devlet okullarında görev yapan ana sınıfı/okulu, ilkokul ve ortaokul kademesinde çalışan toplam 2933 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem grubuna basit seçkisiz örneklem yöntemiyle 366 öğretmen dâhil edilmiştir. Veriler Örgütsel Mutluluk Ölçeği ve Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği kullanılarak Google form üzerinden ve yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sosyal bilimler istatistik programı kullanılmıştır. Veri setinin normal dağılım göstermesi sebebiyle ikili karşılaştırmaları için parametrik testlerden; t-Testi, çoklu karşılaştırmaları için ANOVA; ilişki testleri için korelasyon testi ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Ayrıca değişkenlerin etki düzeyini incelemek için basit ve çoklu regresyon testleri uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre araştırmaya katılan öğretmenlerin örgütsel mutluluk algılarının“yüksek”düzey olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin liderlik yönelimleri ise insan kaynaklı liderlik yönelimi“çok yüksek”, politik liderlik, karizmatik liderlik ve yapısal liderlik yöneliminin de“yüksek”seviyesinde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenler, cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve okul türüne göre öğretmenlerin örgütsel mutluluk algıları farklılaşmazken liderlik yönelimlerinde cinsiyet değişkenine göre sadece yapısal liderlik yöneliminde kadınların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Katılımcıların örgütsel mutluluk düzeyleri ile insan kaynaklı ve politik liderlik yönelimleri arasında zayıf düzeyde pozitif; yapısal liderlik ve karizmatik liderlik yönelimleri arasında orta düzey ve pozitif yönde bir ilişki mevcuttur. Örgütsel mutluluğun alt boyutları birlikte yapısal liderliğin %22'sini, karizmatik liderliğin %18'ini, politik liderliğin%15'ini ve insan kaynaklı liderliğin %13'ünü yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between preschool and primary school teachers' organizational happiness levels and leadership orientations. The research was prepared using the relational screening method, one of the quantitative research models. The population of the research consists of a total of 2933 teachers working in kindergarten/school, primary and secondary school levels in public schools in Rize center and districts in the 2023-2024 Academic Year. 366 teachers were included in the sample group using simple random sampling method. Data were collected via Google form and face to face, using the Organizational Happiness Scale and the Multifaceted Leadership Tendencies Scale. Social sciences statistics program was used to analyze the data. Since the data set has a normal distribution, parametric tests for pairwise comparisons; t-Test, ANOVA for multiple comparisons; For relationship tests, correlation tests and descriptive statistics were performed. Additionally, simple and multiple regression tests were applied to examine the effect level of the variables. According to the findings obtained from the analysis, it was determined that the organizational happiness perceptions of the teachers participating in the research were at a“high”level. Teachers' leadership orientations were found to be“very high”in human-based leadership orientation, and“high”in political leadership, charismatic leadership and structural leadership orientations. While teachers'perceptions of organizational happiness did not differ according to demographic variables, gender, age, professional seniority and school type, a significant difference was found in leadership orientations in favor of women only in structural leadership orientation according to the gender variable. There is a weak positive correlation between the participants' organizational happiness levels and their human and political leadership orientations; There is a moderate and positive relationship between structural leadership and charismatic leadership orientations. The sub-dimensions of organizational happiness together predict 22% of structural leadership, 18% of charismatic leadership, 15% of political leadership and 13% of human-based leadership.