Avukatlık sözleşmesinin ölüm, ölüm karinesi ve gaiplik nedeni ile sona ermesi
Termination of the attorney contract due to death, presumption of death, absence
- Tez No: 996857
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA BİRİNCİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Avukatlık sözleşmesinin, taraflarından birinin ölümü, taraflardan biri hakkında ölüm karinesinin geçerli olması ve hakkında gaiplik kararı verilmesi sonucu sözleşmenin akıbeti ve sonuçları yönünden Avukatlık Kanunu'nda özel bir hüküm öngörülmemiştir. Çalışmanın temel amacı, sözleşmenin bu özel hallerde sona ermesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek belirsizliklere çözüm önerileri sunmaktır. Tez çalışması kapsamında, avukatın veya iş sahibinin ölümü, avukat veya iş sahibi hakkında ölüm karinesinin geçerli olması veya gaiplik kararı verilmesi halinde avukatlık sözleşmesinin akıbeti değerlendirilmiştir. Özel hukuk bağlamında bazı sonuçları ortaya konulmuş ve avukat ile iş sahibinin mirasçılarının durumları ele alınmıştır. Uygulamada karşılaşılan en yaygın sorun, avukatlık ücretinin belirlenmesidir. Ölüm, ölüm karinesi ve gaiplik durumlarının avukatlık ücretine etkisi, ücretin maktu veya nispi olmasına ve sözleşmede ücretin belirlenip belirlenmediğine göre değerlendirilmiştir. Avukatlık Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında ücret belirleme ölçütleri belirsiz olup özellikle Yargıtay kararlarında benimsenen“emek ve mesai”kavramının uygulanabilirliği, emek ve mesainin tespitinde nesnel ölçütlerin olması gerektiği değerlendirilmiştir. Öğretideki görüşler, Yargıtay kararları ve mevzuat analizi sonuçlarına göre, emek ve mesai kavramına dayalı aşamalı ücretlendirme sistemi oluşturulması hakkaniyetli bir çözüm sunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmada, avukatlık ücretinin belirlenmesinde Avukatlık Kanunu'nun ölüm, ölüm karinesi veya gaiplik gibi özel durumlar halinde yetersiz kaldığını ve uygulamada böyle özel durumlarla karşılaşılabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, avukatlık ücretinin belirlenmesinde, adil ve öngörülebilir bir yaklaşımın ve sistemin benimsenmesi gerektiği ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Attorney Act does not include specific provisions regarding the fate and consequences of an attorney agreement if one party dies, is presumed dead, or is declared absent. The main goal of this study is to suggest solutions to the uncertainties that may occur when the agreement is terminated in these particular cases. Within the scope of the thesis, the fate of the attorney-client agreement in the event of the death of the attorney or client, the presumption of death being valid for either party, or a declaration of absence being issued has been examined. Certain consequences under private law have been presented, and the situations of the heirs of both the attorney and the client have been discussed. The most common issue encountered in practice is determining attorney fees. The impact of death, presumption of death, and absence on the attorney's fee has been analyzed based on whether the fee is fixed or proportional and whether the fee is specified in the contract. The criteria for setting fees under the Attorney's Act and related legislation are unclear, and there are no objective standards for applying the“labor and time”concept adopted in Supreme Court decisions. Based on the views in the doctrine, Supreme Court decisions, and the results of the legislation analysis, the creation of a phased fee system based on the concept of labor and time provides a fair solution. Therefore, it is concluded that a fair and predictable approach and system should be adopted for the determination of attorney fees, and solutions are proposed accordingly.